Палаткалы лагерьда ял итүче балалар өчен тормыш иминлеге нигезләре

2021 елның 16 июле, җомга

Җәй иң кызган чагында күп кенә балалар табигатьтә актив ялны өстен күрә. Балалар палаткалы лагере – ул кирәкле нәрсә, чөнки ул бик күп өстенлекләргә ия. Табигатьтә ял итүче балалар палаткалы лагерьда бик кирәкле күнекмәләргә, шул исәптән янгын куркынычсызлыгы күнекмәләренә дә өйрәнәләр.

Иң мөһиме-балалар иминлеге, моңа Түбән Кама муниципаль районы буенча күзәтчелек эшчәнлеге һәм профилактик эшләр бүлегенең өлкән инспекторы Надежда Костина ышана, шуңа күрә «Азимут» палаткалы лагеры балаларының чираттагы ял көне янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен кабатлаудан башланды.

ДЯХ инспекторы балаларга палаткаларда ачык ут белән файдалану, җиңел ялкынсынучы һәм янучы сыеклыкларны, шулай ук пиротехник продукцияне саклау тыела, дип искә төшерде. Палаткаларда электр челтәрләрен, шул исәптән палатканың тышкы өслеге, шулай ук палаткалар өстендә урнаштыру тыела, палаткаларның һәр төркеме беренчел янгын сүндерү чаралары белән тәэмин ителергә тиеш.

Балалар белән әңгәмәдән соң ГТХМ хезмәткәре лагерь территориясен карап чыкты һәм аның коры үлән үсемлекләреннән, чүп-чардан һәм башка ягулык материалларыннан чистартылганмы-юкмы икәнен тагын бер кат тикшерде.

Әхмәтова Г. З., Түбән Кама шәһәренең Янгынга каршы пропаганда һәм иҗтимагый элемтәләр үзәге методисты