Мультфильм геройлары белән бергә янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен өйрәнү

2021 елның 16 июле, җомга

Татарстан Республикасы Алексеевск муниципаль районының 3 нче «Әтәчкәй» балалар бакчасы Муниципаль Бюджет Мәктәпкәчә белем бирү учреждениесендә тәрбияләнүчеләрнең иртәсе көтелмәгән хат белән башланып китте. Хатны балалар яраткан мультипликацион персонажлар-Крош һәм керпек җибәрделәр.

Текст түбәндәге эчтәлектәге иде: «Исәнмесез, балалар! Мин хастаханәдә ятам. Мин сезгә монда ничек эләгүемне сөйләп үтәсем килә. Мин керпек янында кунак булдым, Без китаплар укыдык, рәсемнәр ясадык, пластилиннан әвәләп ясадык, ә аннары күңелсезләнде, һәм без яңа уен уйлап табарга булдык. Без шырпы таптык һәм алар белән уйный башладык. Башта безгә күңелле, кызыклы булды. Безгә шырпы тартмасыннан чиркәү, ут кабына, ә аннары ут аякларына килеп, ут кабынудан курыктык һәм шырпыны идәнгә ташладык. Ә аннары мин берни дә хәтерләмим, Керпе белән хастаханәдә генә очтым. Хәзер безгә бик начар, аякларыбыз һәм колакларыбыз авырый. Безне табиблар дәвалый".

Балалар бу яңалыкка бераз кәефләнеп карадылар, әмма тәрбияче аларга янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләре белән җавап хаты язарга тәкъдим итте. Ә барлык кагыйдәләрне искә төшерү өчен Алексеевск һәм Балык Бистәсе муниципаль районнары буенча күзәтчелек эшчәнлеге һәм профилактик эшләр буенча Районара бүлек башлыгы Олег Ещевны чакырдылар.

Гадәттән тыш хәлләр министрлыгы хезмәткәре балаларга әкият геройлары бәлагә таралды, чөнки аларга беркем дә янгын куркынычсызлыгы предметлары белән уйнарга ярамавы һәм янгын вакытында үз-үзеңне тоту кагыйдәләре турында сөйләмәде, дип сөйләде.

Аннары Олег Леонидович янгын чыккан очракта үзеңне ничек тотарга һәм нәрсә эшләргә кирәклеге турында җентекләп сөйләде.

Балалар сөйләшкәннең барысын да язып алды, тәрбияче дәрес ахырында хат килеп чыкты, аны бергәләп фотога төшереп, тиз арада савыгу теләге белән, Крошка һәм Керпене хастаханәгә озаттылар.

«Минемчә, Сез Крошка һәм керпегә бик яхшы ярдәм иттегез һәм сезнең хатыгыз аркасында алар хәзер беркайчан да мондый хәлгә эләкмәячәк, ә ут белән очрасалар да, һичшиксез, нәрсә эшләргә кирәклеген беләчәксез!",- дип билгеләп үтте дәрес ахырында Олег Ещев.

Әлеге чарада 2 төркемнән 35 бала катнашты.