Татарстан Республикасы буенча Русия ГТХМ Баш идарәсе хезмәткәрләре коронавируска каршы вакциналаштыруны дәвам итәләр

2021 елның 10 июне, пәнҗешәмбе

Бүген Казан сырхауханәләренең берсе медикларының күчмә бригадасы Үзәк аппаратның барлык хезмәткәрләренә COVID-19дан вакцинация үткәрү өчен Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсенә килде.

Бу көнне вакцинацияне үткәрүгә 40ка якын кеше килде. Мондый сан барлык кирәкле эпидемиологик чараларны үтәү өчен оптималь. Сүз уңаеннан, региональ гадәттән тыш хәлләр министрлыгының барлык шәхси составы ирекле тәртиптә прививка ясатыла. Бүгенге көндә Татарстанда барлыгы 2273 ГТХМ хезмәткәрләре һәм бүлекчәләре хезмәткәрләре вакцинацияләнде.

Табиблар билгеләп үткәнчә, вакцинация Гам-Ковид-Вак препараты («Спутник V» сәүдә атамасы) белән үткәрелә, бу бушлай һәм ирекле. Иң элек мөрәҗәгать итүчеләргә аллергия реакцияләре һәм ОРВИ билгеләре, хроник авырулар, шулай ук төрле препаратларны кабул итү турында стандарт сораулар булган анкета тутыруны сорадылар. Аннан соң табиб хезмәткәрдән кандагы кислород дәрәҗәсен тикшерде, температураны үлчәде һәм пациенттан аның хроник авырулары булуы турында сорашты. Вакцинациядән соң һәр хезмәткәр белешмә-белешмә алды. Вакцинация 21 көннән соң үткәрелә.

Массакүләм вакцинация – коллектив иммунитет булдыруның һәм пандемияне туктатуның бердәнбер ысулы. «Үзегез прививка ясатыгыз, туганнарыгызны һәм дусларыгызны китерегез", - дип чакыралар табиблар.