Әлмәт районы мәктәпләрендә Бөтендөнья гражданнар оборонасы көнен бәйрәм итүгә багышланган Тормыш иминлеге нигезләре буенча ачык дәресләр узды

2021 елның 5 марты, җомга

Россия ГТХМ ның «Тормыш иминлеге нигезләре буенча бердәм Бөтенроссия ачык дәресләрен үткәрү турында " күрсәтмәсе һәм Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министрлыгы боерыгы нигезендә Әлмәт районының гомуми белем бирү оешмаларында Бөтендөнья гражданнар оборонасы көнен бәйрәм итүгә багышланган ачык дәресләр үткәрелде., шулай ук 7 нче ЗПСО коткаручылары һәм Татарстан Республикасы янгынга каршы хезмәт эшчеләре дә катнашты.

Әлеге чараларның максаты-гражданнар оборонасы турында белемнәрне пропагандалау һәм янгын-коткару хезмәтенең абруен күтәрү.

Бөтендөнья гражданнар оборонасы көнен бәйрәм итү көнендә ТР буенча Россия ГТХМ Баш идарәсенең ПСЧ-65 11 янгын часте территориясендә 21 нче урта мәктәп укучылары өчен хезмәт урыннары буенча экскурсия оештырылды. Әлмәт шәһәренең 65 ПСЧ башлыгы һәм 65 нче ПСЧ дежур сменасының хезмәткәрләре балаларга янгын сүндерүчеләр һәм коткаручылар эше турында сөйләделәр, балаларны янгын сүндерү машиналарының төзелеше белән таныштырдылар һәм янгын-техник коралларын күрсәттеләр. Шулай ук укучыларны бүлекчәнең шәхси составы өйрәнелә торган урын белән таныштырдылар, янгын җиңнәре һәм стволлары ярдәмендә хәрби развертывание күрсәтелде. Укучыларга беренчел янгын сүндерү чаралары – янгын сүндергечләр турында, янгын куркынычсызлыгы таләпләрен үтәргә кирәклеге, янгын чыгу сәбәпләре, янгын куркынычсызлыгы таләпләрен бозган өчен административ һәм җинаять җаваплылыгы турында сөйләделәр, ашыгыч хезмәтләрне чакыру телефоннарын искә төшерделәр.

Ә район мәктәпләрендә куркынычсызлык дәресләре узды, аларда ГТХМ хезмәткәрләре балаларга ашыгыч очракта нинди номерларга шалтыратырга кирәклеген искә төшерделәр, янгын куркынычсызлыгының төп кагыйдәләрен искә төшерделәр, мәктәптә һәм өйдә янгын чыккан очракта ничек дөрес эш итәргә кирәклеген күрсәттеләр. 1-7 нче сыйныф укучыларына «түбәдә Куркыныч боз сөңгеләре», «юка бозга чыкма»дигән видеороликлар күрсәтелде. 8-11 сыйныф укучыларына «гражданнар оборонасы " темасына видеороликлар күрсәтелде. Гражданнар оборонасын булдыру тарихы«,»бозда батучыны коткару".

Тормыш иминлеге нигезләре дәресләрендә балалар ут белән дөрес эш итмәүне, уяулыкны югалту яки гади балалар шуклыгын аңлау максаты белән Бәхетсезлек очракларының фоторәсемнәрен карадылар. Шулай ук шәхси саклану чараларын куллану ысуллары буенча практик дәресләр үткәрелде.

Шул ук вакытта педагоглар мәктәп укучылары белән «янгын вакытында укучыларның гамәлләре», «СССРда һәм Татарстан Республикасында гражданнар оборонасын булдыру тарихы» темаларына сыйныф сәгатьләре үткәрделәр, анда ТР буенча Россия ГТХМ Баш идарәсенең ПСЧ-65 11 ПСЧ-ПСО ФПС, Әлмәт ш.ПСП № 7 ЗПСО, ТР ГТХМ Әлмәт муниципаль районы буенча идарәсе, ТР ГО һәм ГТХ буенча УМЦНЫҢ Әлмәт филиалы белгечләре чакырылган иде.

Әлеге чараларда 59 гомуми белем бирү учреждениесеннән 17 меңнән артык укучы һәм Әлмәт муниципаль районының 6 урта һөнәри белем бирү һәм югары белем бирү оешмаларыннан 3 мең укучы катнашты.