Яшел Үзән янгын сагы иң хөрмәтле ветеранына Виктор Иванович Лачугинга 85 яшь тулды

2021 елның 5 марты, җомга

Юбилярны истәлекле дата белән Яшел Үзән янгын сүндерү һәм коткару гарнизоны башлыгы Зөфәр Хәлиуллин һәм 8 отряд хезмәткәрләре котлады. Ветеранга бүләк азык-төлек җыелмасы, сувенирлар һәм «Дельфин» санаторий-профилакториенда ял һәм дәвалану өчен ике кешегә сертификат тапшырдылар.

Виктор Иванович Куйбышев районының Бурсиха авылында туа. «Җидееллык» ны тәмамладым, ә 1950 елда алар гаиләсе белән Яшел Үзәнгә күчеп киләләр. 14 яшьлек яшүсмер заводның һөнәр училищесына укырга керә.Ачы. Алга таба-армиядә хезмәт итү. В.И. Ленин исемендәге Гвардия Ульяновск танк училищесында ул дүрт ел хезмәт иткән. Яшел Үзәнгә кайткач, Идел буе фанер-мебель комбинатында озак эшләмәгән. Ә 1965 елда тормышын янгын сагы белән бәйләргә була. Горький исемендәге заводның янгын частендә кече инспектор булып эшли башлый.

- Мин үз хезмәтемне башлап кына килгәндә, янгын часте профессиональ, хәрбиләшмәгән иде әле, - дип искә ала ветеран. - Янгыннардан иң эре предприятиеләрнең берсе-Горький исемендәге заводны саклаганнар. Зур судноларга һәм корабльләргә заказлар күп иде, шул исәптән хәрби-диңгез флоты өчен дә. «Ягуар», «Стенд» сак корабльләре, һава мендәрендәге «Скат» кече десант корабльләре төзелде. Эш җитди һәм киеренке булды. Өстәвенә, завод саклавыннан тыш, безнең бүлекчәләр Яшел Үзән торак секторына янгыннарга чыктылар.

Кече инспектор, каравыл башлыгы вазыйфасыннан ул хезмәт баскычының барлык баскычлары буенча уза. 1987 елда, 8 янгынга каршы хезмәт отряды оештырылгач, Виктор Ивановичны ВПЧ-52 башлыгы итеп билгелиләр. Бу вазыйфада ул тугыз ел эшләде. Фидакарь хезмәте өчен ул ТР Эчке эшләр министрлыгы, Татарстан Республикасы Дәүләт янгынга каршы хезмәте идарәсе исеменнән Мактау грамоталары һәм Рәхмәт хатлары белән бүләкләнде, III, II һәм I дәрәҗә «Мактауга лаек хезмәт өчен» медальләре, «Эчке эшләр министрлыгының Иң яхшы янгын саклау хезмәткәре», «янгын сагы отличнигы «күкрәк билгеләре, Россия ГТХМ ның» Маршал Василий Чуйков «медале белән бүләкләнде,»Хезмәт Ветераны " исеменә ия.

"01" хезмәтендә гомуми хезмәт стажы 28 ел-җитди сан! Виктор Иванович үзе сайлаган юлга бер дә үкенми. "Баштан ук кабатлан, тормыш шундый ук булыр иде!" - ди."Сиксән биш ел эчендә ул бик яхшы күренә. Гомере буе спорт белән шөгыльләнгән, тәмәке тартмаган, спиртлы эчемлекләр кулланмаган. » Кул астындагыларга карата җаваплы, игелекле, таләпчән һәм, барыннан да элек, үз – үзенә", - диләр Виктор Иванович турында элеккеге хезмәттәшләре. Бу гаҗәеп кешенең күңелендә энергия, тормыш сөючәнлеге һәм сүнмәс ут көнләшерлек кенә була. Һәм, әлбәттә, ветеранга иң нык сәламәтлек һәм иминлек телим!

Резедә Йосыпова – Татарстан Республикасы буенча 8 нче ФЯХ отряды