Укытучылар составы һәм музыка мәктәбе персоналына янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен искә төшерделәр

2024 елның 6 мае, дүшәмбе

Зәйдә “Зәй балалар музыка мәктәбе” муниципаль бюджет мәгариф учреждениесендә күзәтчелек эшчәнлеге һәм профилактика эшләре бүлеге инспекторы Лилия Писарева иҗтимагый оешма вәкиле белән берлектә педагогик состав һәм персонал белән янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләре турында әңгәмә үткәрде.

Уку ликбезы барышында аеруча актуаль сорауларны ачыкладылар: янгында нәрсә эшләргә, ничек эшләргә, кая шалтыратырга. Янгын сүндерү - янгын сүндерү чараларыннан ничек файдаланырга. ГПН инспекторы, кая чыгу куркынычсыз икәнен белү өчен, тыңлаучыларга янгын чыккан очракта эвакуация планыннан ничек файдаланырга икәнен тәфсилләп сөйләде. Шулай ук Гадәттән тыш хәлләр министрлыгы хезмәткәре сөйләгәнчә, беренче чиратта кайда гына булсалар да теләсә кайсы бинада нәрсәгә игътибар итәргә кирәк. Шулай ук эчке янгын кранын, аның җиһазланышын өйрәнделәр. Эчке янгын кранын күрсәттеләр, янгында янгын сүндерү җиңен ничек таркатырга һәм кулланырга. ГПН инспекторы тыңлаучыларны районда янгыннар статистикасы белән таныштырды һәм 2023-2024 елда янгыннар санына анализ ясады.

Шулай ук чараны оештыручылар педагогларга һәм персоналга 2024 елның 22 апреленнән 12 майга кадәр республикада махсус янгынга каршы режим турында да искә төшерделәр - һәм янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен үтәү һәм бу вакытта учак ягу, көнкүреш калдыкларын, коры үләнне һәм чүп-чарны яндыру тыела, дип искә төшерделәр.

Гадәттән тыш хәлләр министрлыгы һәм иҗтимагый оешма вәкилләре нәрсә ул автоном төтен янгын сүндерү хәбәрчесе һәм ни өчен билгеләнгән булуын сөйләделәр.

Аннары уку эвакуациясе уздырдылар. Эвакуация янгын куркынычсызлыгының төп кагыйдәләрен үтәп үткәрелде. Тулаем алганда, укыту-күнегүләр эвакуациясе уңышлы узды, персонал аның алдына куелган бурычны бик яхшы үтәде.

Ә музыка мәктәбе территориясендә укытучылар һәм персонал беренчел янгын сүндерү чаралары (янгын сүндерү җайланмалары) белән гамәли гамәлләрне сынап карадылар - имитацияле янгынны сүндерергә. Чара азагында янгын куркынычсызлыгы буенча белешмәлекләр таратылды.