Авыл хуҗалыгы җирләрендә коры үлән яндыруда тотылган хуҗалыклар җитәкчеләре барлык федераль субсидияләрдән мәхрүм ителәчәк

2024 елның 25 апреле, пәнҗешәмбе

Мондый мәгълүмат бүген Гадәттән тыш хәлләрне кисәтү һәм бетерү һәм янгын куркынычсызлыгын тәэмин итү комиссиясенең планлы утырышы вакытында яңгырады, анда “Татарстан Республикасы территориясендә табигый янгыннарны кисәтүгә һәм бетерүгә әзерлек турында” дигән мәсьәлә каралды.

Утырыш Татарстан Республикасы КЧС һәм ПБ рәисе урынбасары, РТ премьер-министры беренче урынбасары Рөстәм Нигъмәтуллин җитәкчелек астында, Россия гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Татарстан Республикасы буенча Баш идарәсе башлыгы вазыйфаларын вакытлыча башкаручы эчке хезмәт полковнигы Ирек Кадамов, Татарстан Республикасы урман хуҗалыгы министры Равил Кузюров һәм Татарстан Республикасы авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Марат Җәббаров катнашында узды. Муниципаль берәмлекләр студияләрендә утырышның барышын видеоконференцэлемтә буенча республика муниципаль берәмлекләре җитәкчеләре, шәһәр округлары һәм муниципаль районнар комиссияләре рәисләре һәм әгъзалары күзәтте.

22 апрельдән 12 майга кадәр республиканың бөтен территориясендә корыган үләнне һәм чүп-чарны яндыру, шулай ук, урман кишәрлекләре белән чиктәш торак пунктларда, бакчачылык һәм яшелчәчелек ширкәтләрендә, ачык утта азык әзерләү тыела,  - дип билгеләп үтте Рөстәм Нигъмәтуллин, шуннан соң “ТР Гидрометеорология һәм әйләнә-тирә мохитне күзәтү идарәсе” ФДБУ башлыгы Сергей Захаровка доклад өчен сүз бирде.

Ул кайбер районнарда, аерым алганда, Казанда, Лаеш һәм Чистай районнарында, урманнарда янгын куркынычы дәрәҗәсе 3 класска кадәр җиткән (уртача дәрәҗә). Әмма, явым-төшем яуганнан соң, әлеге күрсәткеч янгын куркынычы аз булган дәрәҗәгә күчкән.

Тәкъдим ителгән фараз буенча, якын көннәрдә шулай ук урман янгыннарына куркыныч янауның җитди куркынычы юк. Сергей Захаров сүзләренә караганда, республикада 27 апрельдән 9-14 - 30 апрельгә кадәр 25 градуска кадәр һава температурасы түбәнәю көтелә. Урыны белән яңгырлар явачак.

Аннары “Татарстан Республикасы Урман хуҗалыгы министрлыгының 2024 елгы урманнарда янгын куркынычы сезонына әзерлеге турында” доклад белән ТР урман хуҗалыгы министры Равил Кузюров чыгыш ясады.

Ул билгеләп үткәнчә, агымдагы ел башыннан Татарстан Республикасы территориясендә «Урман-янгын үзәге» ДБУнең Региональ диспетчерлык хезмәте тарафыннан 45 янгын очрагы теркәлгән.

“Лесхозлар” ДБУ составында икенче типтагы 20 урман-янгын сүндерү станциясе (ЛПС), өченче типтагы “Урман-янгын үзәге” ДБУ составында 5 ЛПС һәм янгынга каршы инвентарьны туплауның 14 пункты янгын куркынычсызлыгын тәэмин итә. Татарстан территориясендә урман янгыннарын сүндерүнең 2024 елгы янгын куркынычы сезоны чорында үз планына ярашлы рәвештә, урман янгыннары белән тәэмин ителеш 404 кеше һәм 294 берәмлек төрле техника тәшкил итә.

Гадәттән тыш янгын очрагында янгын саклау бүлекчәләренең һәм оешмаларының 988 кеше исәбеннән өстәмә җәлеп итү күздә тотыла, аларның җиһазланышында 327 берәмлек техника бар.

Урман хуҗалыгы федераль агентлыгы боерыгы нигезендә Татарстан Республикасы урман фонды җирләрендә янгын куркынычы мониторингы 1221,6 мең га мәйданда авиация юлы һәм 10,6 мең га җирдә җир өсте ысулы белән гамәлгә ашырыла, - дип аңлатты ТР урман хуҗалыгы министры.

Киләсе доклад - Россия гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Татарстан Республикасы буенча Баш идарәсенең күзәтчелек эшчәнлеге идарәсе башлыгы Максим Трущин Татарстан Республикасы территориясендә 2024 елгы янгын куркынычы сезонына әзерлек буенча үткәрелә торган чаралар турында хәбәр итте.

- 2024 елның язгы-җәйге янгын куркынычы чорына әзерлек мәсьәләләре 7 февральдә Россия Федерациясе Президенты җитәкчелегендә Россия Федерациясе Иминлек Советының оператив киңәшмәсендә, 22 мартта Гадәттән тыш хәлләрне кисәтү һәм бетерү һәм янгын куркынычсызлыгын тәэмин итү буенча Хөкүмәт комиссиясе утырышында (2024 елның 22 мартындагы 1 нче беркетмә) һәм халыкны һәм территорияләрне гадәттән тыш хәлләрдән яклау һәм Идел буе федераль округында Россия Федерациясе Президентының вәкаләтле вәкиле каршындагы янгын куркынычсызлыгын тәэмин итү мәсьәләләре буенча ведомствоара комиссия утырышында каралды (2024 елның 13 мартындагы А53-1777р номерлы беркетмә). Күрсәтелгән утырышларда федераль башкарма хакимият органнарына һәм Россия Федерациясе субъектларына тиешле йөкләмәләр бирелде.

Әлеге йөкләмәләрне үтәү кысаларында Татарстан Республикасын 2024 елгы янгын куркынычы чорына әзерләү буенча оештыру һәм гамәли чаралар комплексы планлаштырылган, - дип билгеләде Максим Трущин.

Аннары чыгыш ясап, Татарстан Республикасы авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Марат Җәббаров авыл хуҗалыгы җирләрендә коры үлән яндыруда тотылган хуҗалыклар җитәкчеләре барлык федераль субсидияләрдән мәхрүм калачак, дип янады.