Янгынга каршы ышанычлы киртә булдыру

2024 елның 17 апреле, чәршәмбе

Янгын куркынычы янаган сезонга әзерлеге турында бүген республика массакүләм мәгълүмат чаралары журналистларына “Татар-информ” мәгълүмат агентлыгында узган брифингта Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының ТР буенча Баш идарәсенең күзәтчелек һәм профилактик эшне оештыру бүлеге башлыгы урынбасары Айрат Садыков сөйләде. Үз чыгышын ул республика территориясендәге янгыннар белән бәйле вәзгыятьтән башлады.

Кар төшкәч, урман массивлары янындагы кырларда коры-сары барлыкка килә, ул урман массивларына һәм торак пунктларга күчү белән янгыннарның үсүенә һәм таралуына куркыныч тудыра. Янгыннарның шактый өлеше контрольсез яндырулар (узган елгы коры үлән, камыш, салам һәм чүп-чар яндыру) аркасында барлыкка килә. Бу бакча кишәрлекләрен (чүп-чарны һәм үләнне яндыру), халыкның табигатькә күпләп чыгуы (учаклар кабызганда саксызлык, тәмәке тарту һ.б.) белән дә бәйле, бу, кагыйдә буларак, табигый һәм урман янгыннары барлыкка килү куркынычын тудыра һәм еш кына бу авыр нәтиҗәләргә китерә.

Янгыннар статистикасын исәпкә алсак, 2023 елның язгы-җәйге янгын куркынычы чорында республика территориясендә 1687 коры үлән, чүп-чар, камыш януы теркәлгән, шуларда 1 кеше һәлак булган, кеше имгәнгән. Төп пик апрель һәм майга туры килде, ул вакытта 950 шундый янгын теркәлгән иде.

Урман янгыннары һәм башка ландшафт (табигый) янгыннар белән бәйле гадәттән тыш хәлләрне бетерү өчен Татарстан Республикасы Премьер-министры Песошин Алексей Валерьевич тарафыннан 2024 елның 22 мартында Татарстан Республикасы территориясендә урман һәм башка ландшафт (табигый) янгыннары куркынычы янаган күзәтчелек-профилактика һәм оператив-тактик чараларны оештыру, 2024 елда Татарстан Республикасы территориясендә урман һәм башка ландшафт (табигый) янгыннар белән бәйле булган гадәттән тыш хәлләрне кисәтү һәм бетерү планы үзгәртелде һәм расланды.

Күрсәтелгән план нигезендә 15 меңнән аркты кеше, 5 меңгә якын берәмлек техника, шул исәптән 3 һава судносы, 2 пилотсыз очу аппараты һәм 5 янгын поезды составында Татарстан Республикасы РСЧС функциональ һәм территориаль подсистемасы көчләре һәм чаралары планлаштырылган.

Коры үләнне, чүп-чарны яндыруны булдырмау һәм табигый янгыннар чыгу куркынычын киметү максатында Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты 22 апрельдән 12 майга кадәр Татарстан Республикасы территориясендә янгынга каршы махсус режим кертү турында карар кабул итте, анда республика торак пунктларының янгынга каршы сакланышын ныгытуга юнәлдерелгән превентив чаралар һәм чикләү чаралары комплексы каралган.

Янгын сагы хезмәткәрләре, эчке эшләр органнары, җирле үзидарә органнары, янгыннан ирекле саклау хезмәткәрләре арасыннан торак пунктлар территорияләрен, коммерциягә карамаган бакчачылык ширкәтләрен, шулай ук урманнарга якын урнашкан һәм табигый янгыннарга дучар булган халыкның күмәк ял итү урыннарын бергәләп күзәтү, коры үләнне һәм чүп-чарны контрольсез яндыруны ачыклау һәм булдырмау максатында профилактик төркемнәр төзелә.

Хәзерге вакытта 791 шундый төркем оештырылган. Күрсәтелгән төркемнәр территорияләрдә 51 патрульлек иткән, шулардан: 37 торак пункт, 12 бакчачылык һәм коммерциягә карамаган ширкәт, 2 җир кишәрлеге. Тикшерү нәтиҗәсендә коры үләннең һәм чүп-чарның 25 е янып бетерелде.

Гражданнарга мәгълүмат бирү өчен гражданнар белән җыеннар оештырылган. 742 кеше белән 173 профилактик әңгәмә үткәрелде. 843 листовка һәм белешмә таратылды.