Су асты балык тоту сезонын төгәлләргә вакыт

2024 елның 6 апреле, шимбә

Плюслы һава температура көндез дә, төнлә дә боз структурасын бик тиз җимерә. Онытмаска кирәк: бозлы суда бату бернинди балык тотудан да мөһим түгел!Бу хакта коткаручылар яңадан һәм яңадан балыкчыларга искә төшерә. Хәзерге вакытта Татарстан Республикасының барлык сулыклары тоташ куркыныч зона булып тора.

Кызганычка каршы, балык тотарга яратучыларны бу туктатмый. Балыкчыларны кисәтү өчен Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының кече үлчәмле суднолар буенча дәүләт инспекциясе хезмәткәрләре һәм коткаручылар һава мендәрендә су объектларын патрульләп, профилактик рейдлар үткәрәләр. Боз өстеннән теләсә нинди йөрү өчен куркыныч бу вакытка алар 10 вакытлы постта тәүлек буе кизү тора. Нәкъ менә вакытлыча коткару постыннан һава мендәренә оператив чыгу нәтиҗәсендә, Казандагы цирк районындагы Казансу елгасында боз астына төшеп киткән бер балыкчыны Гадәттән тыш хәлләр министрлыгы хезмәткәрләре вакытында коткарырга өлгерә.

Һәр балыкчы белән инструктаж үткәрелә, бозда куркынычсыз булу буенча белешмәлекләр тапшырыла, язгы бозның куркынычлары һәм, әгәр шулай да суга төшеп китсә яки мондый инцидентның шаһиты булса, үзеңне ничек тотарга кирәклеге турында сөйлиләр.

Республика кешеләрен үз-үзләрен хәвефсез тоту кагыйдәләрен үтәргә, елгаларга һәм күлләргә чыкмаска, су янында ял иткәндә балалар һәм йорт хайваннарын игътибар белән күзәтеп баруларын сорыйбыз. Исегездә тотыгыз, хәтта тыштан да зәңгәр яки яшел төстәге нык боз катламы агымлы сулар, агымнар һәм башка факторлар аркасында ышанычсыз булырга мөмкин.

Һәр балыкчыга коткару чаралары кирәк:

Бер очында 400-500 грамм авырлыктагы йөк һәм ачык кызгылт сары төстәге пластмасса калкавычлар, икенчесендә - элмәкләр беркетелгән 12-15 м озынлыктагы шнур;

● «самоспасалки» - ике предмет - ручка һәм очлы очыш белән бәйләнгән ике предмет

● коткару жилетын кияргә

Әгәр дә сез боз астына төшеп киткән кешене күрсәгез, аның белән бергә егылып төшүдән куркып, аның янына йөгереп йөрмәгез, ә тирә-ягыгызга караныгыз һәм ерактан, саклык белән генә шуышып, кешене судан тартып чыгарырга мөмкин (таяк, агач, такта, шарф, бау һ. б.).