Cезон арасында су объектларында аз сыешлы суднолар белән һәлакәтләр куркынычы арта

2021 елның 20 октябре, чәршәмбе

Бу хакта бүген «Татмедиа» Республика матбугат һәм массакүләм коммуникацияләр агентлыгында узган брифингта Татарстан Республикасының кече үлчәмле суднолар буенча Баш дәүләт инспекторы Юрий Венедиктов хәбәр итте.
Тик иң беренче чиратта, ГТХМ спикеры журналистларны коену сезонының күңелсез статистикасы белән таныштырды, аның эссе җәй вакытында суда 68 кеше, шул исәптән 6 бала һәлак булган. Барлыгы 81 һәлакәт теркәлгән. 23 кеше коткарылган, шул исәптән 9 бала.
Узган елның шул ук чорында 71 һәлакәт теркәлгән, 64 кеше үлгән, шул исәптән 9 бала, 22 кеше коткарылган, шул исәптән 6 бала.
Җәйге чорда кешеләр үлеменең төп сәбәбе-коткару постлары булмаган урыннарда коену булуын исәпкә алып, муниципаль берәмлекләр белән коену урыннары һәм пляжларның куркынычсызлык таләпләре буенча җиһазландырылган урыннар санын арттыру буенча эш дәвам итте.
Үз чыгышының ахырында гадәттән тыш хәлләр министрлыгы спикеры ата-аналарга даими рәвештә уяулык күрсәтүләрен һәм боз белән тәэмин ителгән чорда балаларны сулыкларга да җибәрмәүләрен сорап мөрәҗәгать итте.