апрель, 2017 ел
сишәмбе

Бүген 55 нче Казан мәктәбенең беренче сыйныф укучылары һәр көн ут белән көрәшүдә гомерен һәм сәламәтлеген куркыныч астына куя торган кыю кешеләрнең дөньясына кагыла алган. 3 нче янгын сүндерү һәм коткару бүлегенең башлыгы урынбасары эчке хезмәт капитаны Максим Демагин балаларны бина буенча йөрткән, уку сыйныфын, элемтә пунктын күрсәткән. Балалар янгын сүндерү автомобиленең җиһазларын һәм башка янгын сүндерү техникасын күргән, янгын сүндерүче ничек һәм нәрсә белән коралланганын белгән.

2017 елның 27 апрелендә 14.00 дән 16.00 гә кадәр “Ривьера” кунакханә комплексында һәм янәшә территориядә “Ривьера” кунакханә комплексында техноген гадәттән тыш хәлне локальләштерү һәм минимальләштерү буенча идарә итү органнарының һәм Татарстан Республикасы гадәттән тыш хәлләрне кисәтү һәм бетерү бердәм дәүләт системасының функциональ һәм территориаль подсистемалары көчләренең җаваплавы” темасына идарәара комплекслы уку планлаштырылган. Атап әйткәндә, кунакханәнең идән астында кыска ялганыш аркасында килеп чыккан яну буенча торгызу эшкәртеләчәк. РСЧС гомумән төркеме 80 кеше һәм 19 берәмлек техника тәшкил итәчәк, шул исәптән ГТХМ нан 50 кеше һәм 14 берәмлек техника.

Дәрвишләр бистәсенең урманы һәм Комсомольское күле тагын “Яшь коткаручы” ярышларының Казан шәһәр этабын үткәрү урыны булган. Русия ГТХМ системасында Гражданнар оборонасы елы хөрмәтенә экстремаль мәктәп ярышларының оештыручылары радиация, химия һәм биология саклау костюмын һәм противогазны кияргә белү һәм тиз кию буенча этапларны өстәгән. Катнашучыларның күбесе – ул профиль кадет корпусларының, мәктәпләрнең, классларның, түгәрәкләрнең һәм “Яшь коткаручы” секцияләренең укучылары. Төркемнәр составында 14 тән 17 яшькә кадәр сигез мәктәп укучысы.

Узган тәүлектә янгын сүндерү бүлекчәләре чакыру буенча 50 тапкыр ярдәмгә чыккан.  Чүп-чарны сүндерергә 4 тапкыр, ялган чакырулар буенча – 16 тапкыр, кыска ялганыштан – 1 тапкыр, ризыкның көю аркасында – 2 тапкыр, башка хезмәтләр белән эшләү – 23 тапкыр.  Республикада  3 янгын очрагы теркәлгән.  Торак секторда – 1 янгын, каралтыда – 1 янгын, бакча йортында – 1 янгын. 1 кеше һәлак булган.