Боз астына киткән кешене ничек коткарырга: ГТХМ хезмәткәрләре волонтер ярдәмчеләр көненә багышланган онлайн-марафонда катнашалар

2020 елның 1 декабре, сишәмбе

Россиядә волонтерлык хәрәкәтен популярлаштыру һәм яңа катнашучыларны җәлеп итү, шулай ук янауларга каршы көрәштә көчләрне берләштерү максатыннан 5 декабрьдә онлайн-форматта ирекле ярдәмчеләр көненә багышланган #МЫВМЕСТЕ марафоны узачак. Анда Татарстан Республикасы буенча Русия ГТХМ Баш идарәсенең коткаручылары һәм янгын сүндерүчеләре катнашачак.

Россия ГТХМ Татарстан бүлеге хезмәткәрләре хәрәкәт волонтерлары үтенече буенча Казан югары уку йортлары студентлары өчен гадәттән тыш хәлләрдә ашыгыч ярдәм күрсәтү буенча өйрәтү дәресләре һәм мастер-класслар оештыралар.

Бу юлы волонтерлар батучыны коткару, бина төтенләнгән вакытта хәрәкәт итү, шина салу һәм зыян күрүчегә бүтән беренче ярдәм күрсәтү буенча өйрәтү дәресләрен төшерәләр.

Беренче гамәли дәрес бүген Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсенең ГИМС Үзәге базасында узды. Фотога төшерү өчен Татарстан Республикасы Гадәттән тыш хәлләр Министрлыгы каршындагы Эзләү-коткару хезмәте коткаручылары боздагы промоинаны кисеп, аннан соң коткару гидрокостюмнарына болытланган. Волонтерлар үз камераларын көйләп, боз астына киткәндә хәрәкәтләр буенча мастер-класс язылуга отмашка бирделәр. Ә нәкъ менә боз ловушкасыннан ничек чыгарга?

- Безнең төп бурыч-Татарстан Республикасының һәр муниципаль берәмлегендә иҗтимагый коткаручылар отрядларын булдыру, - дип хәбәр итте Татарстан Республикасы буенча иҗтимагый халык фронтының яшьләр хәрәкәте координаторы Дамир Нургалиев. - Гадәттән тыш хәлләр министрлыгы хезмәткәрләре белән янәшә эшләсәләр, кирәкле вакытта профессиональ коткаручыларга кулдан килгәнчә ярдәм итә алсалар, бик әйбәт булыр иде.