Ел башыннан бирле республиканың Дәүләт янгынга каршы хезмәте бүлекчәләре янгыннарда 410 кешене коткарган

2020 елның 25 ноябре, чәршәмбе

Бу хакта бүген «Татарстан Республикасында янгыннар хәле турында» дигән темага брифинг вакытында Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсенең күзәтчелек эшчәнлеге һәм профилактик эшләр идарәсе башлыгы урынбасары, эчке хезмәт полковнигы Максим Трущин хәбәр итте.

Агымдагы елның 10 ае эчендә статистиканы тәкъдим итеп, Максим Трущин хәбәр иткәнчә, бу вакыт эчендә республикада 4957 янгын очрагы теркәлгән. Бу күрсәткеч узган елның шул ук чоры белән чагыштырганда бераз яхшырак (5027). 124 кеше утлы стихия корбаны булган, шул исәптән өч бала, узган ел күрсәткечләре белән чагыштырганда, 124 һәм 11 кеше, (202) төрле дәрәҗәдәге җәрәхәтләр алган. Уттан республиканың 410 кешесе коткарылды (386), тагын 2580 кеше куркыныч зонадан эвакуацияләнде (1894).

Торакта кешеләр һәлак булган һәм зыян күргән иң күп янгыннар алдагыларга туры килә:

торак йорт территориясендә 892 янгын;

- күпфатирлы торак йортлар-534 янгын;

- шәхси торак йортлар-353 янгын;

- бакча йортлары, дачалар -146 янгын.

Татарстан Республикасында 2020 елда янгыннарның төп сәбәпләре булып алдагылар тора:

- ут белән саксыз эш итү-3229 очрак (гомуми янгын санының 65,14%);

- электр җиһазларын урнаштыру һәм эксплуатацияләү кагыйдәләрен бозу-798 очрак (16,1%);

- мичләрне урнаштыру һәм эксплуатацияләү кагыйдәләрен бозу-555 (11,2%);

– ут төртү-133 очрак, ягъни барлык янгыннарның 2,68%.

Янгыннарның төп сәбәпләре-кеше үлеменә китергән сәбәпләр.:

- ут белән саксыз эш итү;

- электр җиһазларын һәм электр көнкүреш приборларын урнаштыру һәм эксплуатацияләү кагыйдәләрен бозу;

- мичләрне төзегәндә һәм эксплуатацияләгәндә янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен бозу;

- газ җиһазларын урнаштыру һәм эксплуатацияләү кагыйдәләрен бозу.