Татарстан Республикасы Бөтенроссия команда-штаб күнекмәләрендә катнаша

2020 елның 22 сентябре, сишәмбе

22 сентябрьдә Татарстан Республикасында, бөтен Россиядәге кебек үк, нефть продуктларын агызуга бәйле гадәттән тыш хәлләрне бетерү буенча команда-штаб өйрәнүләре старт алды. Штаб һәм гамәли өйрәнүләр ике этапта 2 көн дәвамында узачак. Республика халкы киң колачлы укулар кагылмый, халыкка тынычлыкны сакларга кирәк.
Бөтенроссия күнегүләре башкарма хакимиятнең федераль органнары, субъектларның башкарма хакимияте органнары, җирле үзидарә органнары һәм оешмалар белән үткәрелә. Укулар ике этапта уза. Бүген шартлы гадәттән тыш хәлне бетерүгә җәлеп ителгән идарә органнары, көчләр һәм чаралар турында хәбәр итү, җыю һәм оештыру мәсьәләләре карала. Шулай ук нефть һәм нефть продуктларының аварияле агуларын кисәтү һәм бетерү планнары аныклана, мөмкин булган гадәттән тыш хәлләр модельләнә, аларны үстерү һәм нәтиҗәләре модельләнә, гадәттән тыш хәлләр килеп чыгу куркынычын киметү һәм зыянны минимальләштерү буенча чаралар үткәрелә. Өйрәнүләрнең беренче этабы барышында «Югары әзерлек» режимы кертелә, гадәттән тыш хәлләрне кисәтү һәм бетерү буенча республика системасы идарәсе органнары һәм көчләре белән хезмәттәшлек карала.
Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсендә, катнашучы министрлыклар һәм ведомстволар вәкилләрен җәлеп итеп, оператив штаб җәелдерелде.
Беренче көнне тренировка барышында җитәкче составны хәбәр итү һәм җыю, уку бурычларын куюга аерым игътибар бирелә. Беренче тренировка көнендә гамәли чаралар каралмаган.