Бер атна эчендә кече суднолар белән берьюлы өч һәлакәт очрагы булды. КСДИ инспекторлары судно хуҗаларын куркынычсызлык кагыйдәләрен үтәүгә өндиләр

2020 елның 3 июле, җомга

Җәй башыннан кече суднолар катнашында һәлакәтләр саны артты. Узган атнада кешеләр батып үлгән берьюлы өч очрак теркәлгән. Эзләү барышында ике кешенең мәете табылды. Суда югалган тагын бер балыкчыны эзләү әлегә дәвам итә.

Әйтик, 1 июльдә 25.06.2020 Әлмәт шәһәр сусаклагычында эзләү эшләре барышында коткаручылар 1957 елда туган, балык тоту вакытында көймә әйләнү очрагында батып үлгән ир-атның гәүдәсен судан алган.

Тагын бер очрак Югары Ослан районында Идел елгасында Матюшино авылы пристане янында булган. 1988 елгы ир-ат көймәдән 2020 елның 28 июнендә югала. 27.06.2020 тәүлекнең кичке вакытында югалган ир дуслары белән Югары Ослан районының Матюшино т.п. балыкка килә. 28.06.2020 г. иртәнге сәгать 22.00 дә ике көймәдә балык тотарга чыгып китәләр, шунда йоклыйлар да. Уянуга, иптәшләре юк. Коткаручылар суда һәм җирдә эзләү оештырдылар. 2 июльдә генә көннең икенче яртысында коткаручылар үлгән кешенең мәетен ачыклый.

Өченче бәхетсезлек очрагы-Чаллыда яшәүче 56 яшьлек ир-ат, кара курткадан тыш, урындагы барлык әйберләр югалган. Яр буе зонасы буенча һәм акваториядә коткаручылар һәм кинологик төркемнәр эзләү оештырылды. Эзләү дәвам итә.

Әгәр кеше кечкенә суднода суга чыкса һәм үзе белән пассажирларны ала икән, бу очракта, мәҗбүри рәвештә, катамараннарда йөрсәгез дә (алар да аз кече суднолар), коткару жилетлары кияргә тиеш. Һава шартлары начарайган очракта, пассажирларның тормышын һәм үзегезнең тормышыгызны куркыныч астына куймас өчен, ярга әйләнеп кайту яхшырак.