ГТХМ хезмәткәрләре Халыкара гаилә көнендә үз династияләрен хөрмәтлиләр

2020 елның 15 мае, җомга

Бүген 15 майда бөтен дөньяда Халыкара гаилә көне билгеләп үтелә. Бу бәйрәм уңаеннан Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов эшчәнлекнең төрле өлкәләрендә иң яхшы хезмәт династияләрен котлау инициативасы белән чыкты. Гадәттән тыш хәлләр министрлыгы системасында мондый профессиональ династияләр аз түгел. Татарстан Республикасы Президентының Беренче тәкъдимен Яшел Үзән янгын сүндерү һәм коткару гарнизоны хезмәткәрләре хуплады, анда бүген Васильево бистәсенең 153 янгын сүндерү һәм коткару частеннән Сафиуллиннар гаиләсен хөрмәтләделәр.

Династиягә нигез салучы-Рәвхәт Рәхим улы Сафиуллин янгын сакчылыгында 10 елга якын хезмәт иткән. Ул вакытта ТАССР Эчке эшләр министрлыгының 1 нче ППО отрядының Васильево ППЧ-8 нче отрядының рядовой сугышчысыннан башлана. Хезмәтнең авыр булуын искә ала. Шундый тәүлекләр бирелде ки, алар 24 сәгать эчендә 20 тапкыр чаң кагарга чыктылар. Бигрәк тә Равхәт Рәхим улына 80 нче елларда Васильевск урман комбинатында булган янгыннарның ешаюы истә калды. Хәер, бистәнең торак секторында да, күп санлы бакча ширкәтләрендә дә даими рәвештә җитди янгыннар кабынды.

Сафиуллиннар династиясен биш онык дәвам итә. Иң өлкәне - Евгений Альберт улы Сафиуллин 8 янгын сүндерү һәм коткару отрядының янгын сүндерү хезмәте шоферы булып эшли. Тагын бер оныгы-Александр Витальевич Россия гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Иваново янгын сүндерү-коткару академиясенә укырга керде, икенче курс тыңлаучысы булып тора. Ә иң кечкенәләре-Андрей һәм Эмиль-ГТХМ кадетлары, хәзер алар Советлар Союзы Герое Николай Волостнов исемендәге Васильево кадетлар мәктәп-интернатының башлангыч классларында укыйлар.

Сафиуллиннар гаиләсе-Васильево бистәсендә иң хөрмәтле гаиләләрнең берсе. Һәм, мөгаен, эш аларның игелекле һөнәрендә генә түгел, йөзләгән янгын сүндерелгән һәм кешеләрнең коткарылган тормышларында да. Аларның нык рухы, үзара ярдәм итү һәм аңлау, чын гаилә коручы ата - аналарга һәм балаларга карата мәхәббәт һәм кайгыртучанлык-һәр кеше өчен иң кадерле нәрсә.

Резедә Йосыпова