Республикада янгын куркынычсызлыгы буенча уку дәресләре дәвам итә

2019 елның 11 сентябре, чәршәмбе

Әле бер ай элек үк ДЯК инспекторлары мәктәпләрдә янгын куркынычсызлыгы таләпләрен үтәү буенча тикшерүләр үткәрде, объект персоналы белән тикшерүләр барышында янгынга каршы инструктаж үткәрелде.

Өйрәнүләрдән соң Арча һәм Әтнә муниципаль районнары буенча күзәтчелек эшчәнлеге һәм профилактик эшләр бүлегенең районара бүлеге инспекторы Антон Сотов Арчаның 4нче мәктәбе башлангыч сыйныф укучылары белән янгын куркынычсызлыгы буенча дәрес үткәрде. Ул үз чыгышын видеоролик күрсәтүдән башлады. Укучыларга янгын вакытында үзеңне ничек тотарга, мәктәптә һәм үз йортларында янгыннарны ничек булдырмаска кирәклеген искәртте.

• Беренче эш итеп янгын турында өлкәннәргә хәбәр итәргә кирәк.

• 01 телефоны буенча (кесә телефоныннан «101», «112» номерларын җыегыз) янгын сакчысына шалтыратыгыз, адресыгызны һәм нәрсә януын хәбәр итегез.

• Әгәр янгын фатирда килеп чыккан икән-ераграк кит. Ишекне ябарга онытма.

• Әгәр фатирда бакчалар идәнгә төтен төтене азрак булса, янган бинадан чыкканчы килеп җитәргә тырыш.

• Авызы һәм борынны дымлы чүпрәк белән ябарга кирәк.

• Түгел ачарга тәрәзә (бу көчәйтәчәк яну).

• Янгын вакытында лифттан файдаланырга ярамый: ул катлар арасында утыра ала.