Карар кабул ителде: БИЯҖ ирекле янгын сүндерү командасы булырга тиеш!

2024 елның 26 гыйнвары, җомга

Урман янгыннары Россиянең төрле климат бүлгеләрендә дә ел саен диярлек эсселек бирә: субтропиклардан алып Ерак Төньякка кадәр. Ландшафт һәм табигый янгыннар куркынычы зонасында, гадәттән тыш хәлләр министрлыгы исәпләүләре буенча, илнең 23,5 меңнән артык торак пункты бар.

2023 елда Якутия, Магадан, Амур, Свердловск өлкәләре, Хабаровск крае, Ханты-Манси автономияле округы һәм Красноярск краеның Турухан районында бик катлаулы хәл күзәтелә.

Тревожно иде язында 2023 елга һәм Татарстан Республикасы территориясендә, кайчан гына әле ике атна эчендә булган 528 янгыннар белән бәйле горением коры үлән, камышей һәм чүп-чар, мәйданда артык 33 гектар.

Бүгенге көндә ирекле янгын күзәтчелеге бүлекчәләре янгын сүндерүдә мөһим роль уйный. 2023 ел нәтиҗәләре буенча алар янгын сүндерүгә 1066 тапкыр чыкканнар.
    Алда әле күп эш бар: кирәкле янгын-техник җиһазлар сатып алырга һәм аны куллануны үзләштерергә, иреклеләрне өйрәтергә кирәк.