Казанда бөтенроссия өйрәнүләренең беренче этабы кысаларында шартлы су басу зонасында коткару эшләре үткәрелде

2023 елның 15 марты, чәршәмбе

Бүген, Гадәттән тыш хәлләр барлыкка килү турында кереш мәгълүмат алгач, Татарстанда Бөтенроссия команда-штаб өйрәнүләре кысаларында чараларны үтәүгә керештеләр. Өйрәнүләр легендасы буенча, һава температурасының кискен күтәрелүе һәм күп кар эреүе нәтиҗәсендә Казанда Киндерка елгасында су дәрәҗәсе кискен күтәрелә. Бу Казанның Яңа Сосновка бистәсендәге торак йортларны су басуга китергән. Су басу зонасына 147 кеше яшәгән 54 йорт эләгә, шул исәптән 45 бала.     Социаль әһәмиятле объектлар су басу зонасына эләкмәгән.
Әлеге өйрәнүләр кысаларында су баскан территорияләрдән халыкны эвакуацияләү, аларны вакытлыча урнаштыру һәм беренче чиратта яшәүне тәэмин итү пунктларында урнаштыру мәсьәләләре тикшереләчәк. Мондый хәлләргә җавап бирү өчен республикада барлыгы 19 меңнән артык кеше һәм 4 меңнән артык техника берәмлеге тупланган. Мондый кереш сүзләр республиканың барлык муниципаль берәмлекләрендә дә җиткереләчәк һәм эшкәртеләчәк.