май, 2017 ел
сишәмбе

Биек бинадан котылу мөмкинлекләрен күрсәткәннәр, коткару түгәрәге һәм Александров очы ярдәме белән балаларны батучыга ярдәм итәргә өйрәткәннәр, юл-транспорт һәлакәтендә аптечка кулланып төрле яралар белән булган зыян күрүчегә беренче ярдәм күрсәтү юлларын күрсәткәннәр, шулай да балалар гидравлик коткару коралларының эшен күргәннәр –файдалы мәгълүматның һәм практик белемнең шундый күләмен бүген 40 нчы гимназиянең мәктәп лагерында Халыкара балаларны саклау көненә оештырылган Иминлек көне чикләрендә ТР ГТХМ 2 нче зональ эзләү-коткару отрядының коткаручылары укучыларга җиткергән. Дәрестә укытучылар да булган, алар үзләре дә педагогик яктан күп кызык нәрсә алган.

Кадерле гражданнар! Татарстан Республикасы Гидрометеорология һәм әйләнә-тирә мохитне мониторинглау идарәсе мәгълүматы буенча 30 майда Татарстан Республикасы территориясендә һәм Казан шәһәрендә урыны белән көтелә: 15-20 м/с кадәр (Казанда 18 м/с кадәр) исүләр белән көчле көньяк-көнбатыш җил, яшенле яңгырлар, көчле яңгырлар (Казанда – төнлә һәм иртән).

Узган тәүлектә янгын сүндерү бүлекчәләре чакыру буенча 42 тапкыр ярдәмгә чыккан.  Чүп-чарны сүндерергә 4 тапкыр, ялган чакырулар буенча – 15 тапкыр, кыска ялганыштан – 1 тапкыр, ризыкның көю аркасында – 0 тапкыр, башка хезмәтләр белән эшләү – 13 тапкыр, башка чакырулар буенча – 1 тапкыр. Республикада  7 янгын очрагы теркәлгән.  Торак секторда – 1 янгын, каралтыда– 2 янгын, транспорт чарада – 1 янгын, бакча йортында – 2 янгын. 1 кеше һәлак булды, 1 кеше зыян булды.