Бәлагә юл куймаска

2021 елның 23 июне, чәршәмбе

Янгын килеп чыгуның төп сәбәпләреннән берсе-ут белән саксыз эш итү. Шул сәбәпле, янгыннар нәтиҗәсендә атна саен тән җәрәхәтләре ала яки кешеләр үлә.

18.06.21 елда Арча районының Чиканас авылы читендә 2007 елда туган балигъ булмаган бала тән җәрәхәтләре ала. 14 яшьлек яшүсмер дуслары белән бергә күмердә бәрәңге әзерләү өчен учак ясадылар. Учак янында монтаж пенасыннан металл баллон булган пакет ята. Җылы тәэсир итү нәтиҗәсендә баллон шартлаган, ә ялкын телләре кием-салымга эләккән. Хәзерге вакытта яшүсмер хирургия бүлегендә 1-2ст. термик пешүе диагнозы белән урнашкан.

Балаларның үлүе һәм имгәнүе түбәндәге сәбәпләр аркасында килеп чыккан:

-электр җиһазларын урнаштыру һәм эксплуатацияләү кагыйдәләрен бозу: 2 кеше һәлак булган, 5 кеше җәрәхәтләнгән;

-ут белән саксыз эш итү: 5 травма алынган;

-ут белән балалар шаяруы: 5-имгәнгән;

-пиротехник эшләнмәләрдән файдаланганда янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен бозу - 1.

Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсенең күзәтү эшчәнлеге һәм профилактик эшләр идарәсе өлкән халыкка үз балалары, оныклары, туганнары белән сөйләшергә һәм җәйге каникулларда янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен үтәү турында искәртергә өндәү белән мөрәҗәгать итә.

-балаларны өйдә караучысыз калдырмагыз.

-Баланың Шырпы уенчык түгел, ә утның авыр бәла - каза булуын аңлавы мөһим.

-Балаларны көнкүреш электр приборларыннан һәм газ плитәсеннән куркынычсыз файдалану кагыйдәләренә өйрәтергә кирәк.

- Балага мичкә ягып карарга кушмагыз. Җиңел ялкынсынучы сыеклыкларның куркынычлыгы турында сөйләгез әле.

-Янгын чыккан очракта баланы үз-үзеңне тоту кагыйдәләренә өйрәтегез.

-Балалар үзләренең адресын һәм янгын сагы телефонын белергә тиеш.

-Балаларга янгын вакытында качып ятарга, берәр әйберне өйдән чыгарырга яки сакларга тырышырга кирәклеген аңлатыгыз. Балалар бер генә бурычны үтәргә - өйләреннән зыян күрмәүче булып чыгарга тиеш.

-Балаларның ябык фатирларда яки бүлмәләрдә калуы бик куркыныч. Янгын чыккан очракта алар ут белән капланган бинадан тыш чыга алмый.