Балалар белән кызу темага әңгәмә

2021 елның 14 мае, җомга

Кайчагында очраклы килеп чыга торган янгын, ә күпчелек очракта игътибарсызлык һәм ваемсызлык аркасында һәрвакыт кайнар темага әверелә. Нәкъ менә шул вакытта табигатьтәге янгын очраклары ешая, шуңа күрә федераль дәүләт янгын күзәтчелеге инспекторлары профилактик эштә шәһәр яны участокларында һәм табигатьтә янгын куркынычсызлыгы таләпләрен үтәүгә басым ясый.

Бишенче һәм алтынчы сыйныф укучылары утның нәрсә икәнен ишетеп кенә белми, чөнки өлкәннәр янында учак янында басып тормаган бер генә бала да юк, бары җылынырга яки ашарга пешерергә генә кирәк, һәм егетләр көчле җилдә учактан ут очкыннарын күреп, кая да булса еракка киткән очраклар да булды. Ә бит ул анда янгын сәбәбе дә булырга мөмкин иде.

Бик күп гражданнар ял көннәрендә табигатькә чыгу сәбәпле, Биектау муниципаль районы буенча надзор эшләр һәм профилактик эшләр бүлеге инспекторы Ришат Рамазанов Россия ГТХМ үткәргән «куркынычсызлык атнасы " акциясе кысаларында, Татарстан Республикасы Биектау муниципаль районының Өчхоз урта гомуми белем бирү мәктәбе укучыларына янгын куркынычсызлыгы таләпләрен өйдә генә түгел, табигать тирәлегендә дә үтәү кирәклеге турында искәртте.

Гадәттән тыш хәлләр министрлыгы хезмәткәре укучылар игътибарына Татарстан Республикасында янгынга каршы махсус режим гамәлдә булган чорда теләсә нинди учакларны – чүп-чар, корыган үләнне яндыру яки ризык әзерләү тыела, дип җиткерде. Ришат Рамазанов укучылардан әлеге мәгълүматны әти-әниләренә дә җиткерүләрен сорады.