Профилактика – барыннан да алда! Яшел Үзән районында торак секторда профилактик эш активлаштырылган

2021 елның 7 мае, җомга

Янгыннарның саны арту гадәттән тыш хәлләр министрлыгы хезмәткәрләренең борчуы тудыра. Яшел Үзән муниципаль районында янгыннарның саны арту (узган ел белән чагыштырганда, янгыннар саны 3 очракка арткан, шул ук вакытта кешеләр үлүе 3 кешегә кимегән). Шуңа да карамастан, биредә профилактика эшенә даими игътибар бирелә. «Торак» операциясе кысаларында ел дәвамында торак йортлар һәм фатирлар буенча рейдлар үткәрелә. Хәзер-акцент аерым. Чөнки нәкъ менә җылы һава торышы башлану белән янгын сүндерү бүлекчәләре берничә тапкыр арта.

Чираттагы профилактик рейд белән 53 янгын сүндерү һәм коткару бүлеге хезмәткәрләре Яшел Үзән шәһәренең шәхси секторына юнәлделәр. Йортның һәр хуҗасы белән кечкенә генә профилактик әңгәмә .  Янгын сүндерүчеләр йорт хуҗаларына кул куйган белешмәлекләр тапшырып кына калмый, алар халыкка янгын куркынычсызлыгының элементар чараларын җентекләп һәм ышанычлы итеп аңлаталар, ут белән эш итүдә сак булырга һәм аеруча кискен булырга өндиләр. Шулай ук халыкка утыннар үрчетүне һәм йорт яны участокларында көнкүреш калдыкларын яндыруны тыю турында искә төшерәләр. Мондый эшкә халык үзләре дә аңлап карый, бигрәк тә өлкәннәргә, ялгыз кешеләргә, яшүсмерләргә һәм балаларга куркынычсызлык кагыйдәләре турында искәртергә кирәк, диләр.

Бер көн эчендә Яшел Үзән янгын сүндерүчеләре йөзгә якын шәхси торак йортны һәм фатирларны йөреп чыга. Ләкин янгыннар белән хәл, барыннан да элек, халыкның үзләренә, аларның битараф булмаган мөнәсәбәтләренә һәм үз тормышы һәм якыннары өчен җаваплылыгына бәйле.