Татарстанда Россия Оборона министрлыгының Хәрби инженерлары ГТХМ бүлекчәләре һәм РГХС территориаль системасының башка хезмәтләре белән берлектә елгаларда шартлаткыч эшләр башкара

2021 елның 5 апреле, дүшәмбе

Бүген республикада быел беренче тапкыр шартлаткыч эшләр – Татарстанның Кайбыч районы Борындык авылы янында Берлә елгасында булды. Елганың үзәне, боз белән капланган вакытта, бөтен торак пункт буйлап уза һәм көчле кар эреп, күп кенә проблемалар китерергә мөмкин.

Хәрби инженерлар боз өзәргә әзерләнә. Боз калынлыгына шартлаткычлар салу өчен подрывниклар башта боз өстендә шурфлар җыйдылар. Танк училищесыннан Казан шартлатучылары берлә елгасындагы боз торосларына 35 килограмм шартлаткыч матдә салганнар һәм 24 шартлау үткәргәннәр.

16 шартлаудан соң боз кузгалды һәм су агымы елга үзәне буйлап китте. Хәрби инженерлар барлыгы 300 кв. метр мәйданда боз шартлатып, 25 килограмм тротил тоткан. Мондый превентив чаралар су ташу вакытында суның куркынычсыз үтүен тәэмин итә.