Балыкка – көчле салкыннардан соң гына!

2020 елның 2 декабре, чәршәмбе

Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсе балыкчыларга кышкы балык тоту сезонын тотрыклы салкыннар җиткәннән соң гына ачарга киңәш итә, ул чакта республика сулыкларында боз калынлыгы һәм ныклыгы дистәләрчә мең ир-ат һәм йөзләгән хатын-кызның яраткан шөгыле өчен боз буйлап йөрү куркынычсыз булачак.

Әлегә республиканың зур судно йөрешле елгаларында боз хасил була гына әле. Бу хакта Татарстан Республикасының кече көймәләр буенча Баш дәүләт инспекторы Юрий Венедиктов хәбәр итте. Аның сүзләренә караганда, 10 см калынлыктагы ныклы боз эчке сулыкларда - күлләрдә, култыкларда һәм буаларда гына бар. Ә менә Идел һәм Кама кебек эре елгаларның сулыкларында боз бар әле.

Юрий Венедиктов кышкы бозга чыкканда балык тотарга яратучыларга һәрвакыт куркынычсызлыкны тәэмин итү чаралары булдырырга кирәк, дип искәртте. Боз торышына да игътибар итәргә кирәк. Кара, үтә күренмәле боз - иң ышанычлысы. Әгәр ул ак төстә – ул кар бозы, ул ия күпкә меньшую ныклыгы.