Янгынны кисәтү яхшырак!

2020 елның 22 октябре, пәнҗешәмбе

Түбән Кама шәһәренең Халык иҗаты йортында үткәрелгән атнаның мөһим вакыйгасы булып Балалар куркынычсызлыгы темасын карау булды.

Чараның спикеры булып Түбән Кама муниципаль районы буенча күзәтчелек эшчәнлеге һәм профилактик эшләр бүлегенең өлкән инспекторы Илалова Эльмира Рамил кызы торды.

7, 16, 22 нче гимназияләрнең бишенче сыйныф укучылары белән очрашу барышында МЧС хезмәткәре үз чыгышын шәһәр һәм районда янгын статистикасыннан һәм янгын килеп чыгуның төп сәбәпләреннән башлады. Аннан соң әңгәмә барышында балаларның үлеменә һәм имгәнүенә китергән төп сәбәпләрнең берсе – ут белән балалар шаяруы.

12-13 яшьлек балалар инде үз гамәлләрен тикшереп тора, дөрес фикер йөртә һәм теге яки бу ситуациядә дөрес җавап бирә алалар. Хәтта бу яшьтәге балалар кече яшьтән үк теге яки бу куркынычтан коткарып калу очраклары да күзәтелә. Мондый яшь төркеме белән әңгәмә рәвешендә уза һәм күп кенә балалар куркынычсызлык кагыйдәләрен төгәл белә һәм куркыныч очракта нәрсә эшләргә кирәклеген белә. Әмма кеше факторы беркем дә юкка чыгармый, һәм гадәттән тыш хәл булган очракта һәркем үзен башкача тота ала, шуңа күрә ДЯХ инспекторлары һәр дәрес кагыйдәләрне искә төшерә һәм төрле ситуацияләрне һәм алардан дөрес чыгу юлларын карый.

Очрашу «янгын чыккан очракта нәрсә эшләргә» дигән документаль фильм күрсәтү белән тәмамланды.

Г. Әхмәтова, Түбән Кама ш. Янгынга каршы пропаганда һәм иҗтимагый элемтәләр үзәге методисты