Татарстан Республикасында гражданнар оборонасы буенча Бөтенроссия өйрәнүләре барышында хәбәр итү системасын тикшерү уздырылачак

2020 елның 30 сентябре, чәршәмбе

Гражданнар оборонасы буенча Бөтенроссия өйрәнүләре кысаларында 2020 елның 2 октябрендә Татарстан Республикасы территориясендә «Россия Федерациясе территориясендә гражданнар оборонасы буенча чараларны үтәүне оештыру» темасы буенча укулар узачак. Штаб күнегүләре кысаларында Татарстан Республикасы дәүләт хакимияте органнарын, җирле үзидарә органнарын һәм оешмаларын җәлеп итеп, гамәли чаралар планлаштырылган.

2020 елның 2 октябрендә 9.00 сәгатьтән 9.30 сәгатькә кадәр «Татарстан - Яңа гасыр» аналог телевизион каналы һәм 1 һәм 2 мультиплекс цифрлы телевидение һәм радиотапшырулар каналларының трансляцияләре туктатылачак. Хәбәр тексты: «Внимание! Проводится проверка системы оповещения Республики Татарстан! Внимание! Проводится проверка системы оповещения Республики Татарстан!»

Шулай ук 9.00 сәгатьтән 9.30 сәгатькә кадәр транспортта (трамвай һәм троллейбусларда) «ПТV-ТРИОН» халыкка мәгълүмат бирү системасын тикшерү үткәреләчәк.

Аннары 9.30 - 10.30 Татарстан Республикасы муниципаль берәмлекләрендә сирена җайланмалары эшли башлаячак. Хәбәр тексты: «Внимание! Проводится проверка системы оповещения населения».

Шул ук көнне, 10.00 сәгатьтән 10.30 сәгатькә кадәр Казан шәһәрендә һәм барлык муниципаль районнарда сиреналар җибәреп, С-40 электросиреннасын тикшерү үткәреләчәк.

Шуның белән бергә, 2020 елның 2 октябрендә 9.30 дан 10.30 га кадәр Татарстан Республикасы муниципаль районнарының бердәм дәүләт мәгълүмат системасы аша хәбәр итүнең локаль системаларын автомат режимда эшләтеп җибәрү оештырылачак, ә 10.30 дан 11.30 га кадәр - хәбәр итү системасы булган һәм куркынычлылык 1-2 класслы куркыныч җитештерү объектларына кертелгән предприятиеләрнең ДДС аша.

Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсе тынычлык сакларга һәм сөйләм хәбәрләрен игътибар белән тыңларга чакыра. Аңлау дәрәҗәсе янаулар, белү сигналлар Гражданнар оборонасы һәм адекват гамәлләр каршындагы угрозу гадәттән тыш хәл ярдәм итәчәк коткарып, сезгә һәм сезнең якыннарыгызның.