2020 елның 26 июлендәге булган һәлакәтләр

2020 елның 27 июле, дүшәмбе

Узган тәүлектә янгын сүндерү бүлекчәләре чакыру буенча 41 тапкыр ярдәмгә чыккан. Ялган чакырулар буенча-19 тапкыр, кыска ялганыштан – 3 тапкыр, ризыкның көю аркасында – 3 тапкыр, башка хезмәткәрләр белән эшләү – 2 тапкыр, чүп – чарны сүндерергә 3 тапкыр. Республика янгын сүндерүчеләре 9 янгынны сүндергән, шул исәптән торак секторда – 3, каралтылар – 1, транспорт чаралары – 1, каралтылар – 1, бакча йортлары – 1.   1 кеше зыян күргән, hәлак булучылар юк.

Янгын чыгунын сәбәпләре: мичне кулланган вакытта янгын куркынычсызлык кагыйдәләрен дөрес үтәмәү аркасында – 2 янгын, ут белән саксыз эш итүдән – 7 янгын, ут төртүдән – 1 янгын, башка сәбәпләр аркасында – 1 янгын.

Эзләү-коткару зональ отрядының дежур каравылы тревога буенча 7 тапкыр чыктылар. Шуларның 2се ишекләрне ачу буенча, ДТПга – 1 тапкыр, башка чакырулар буенча – 1 тапкыр. Профилактика эшләренә-11 тапкыр.

Исегезгә төшерәбез, Татарстанда су коену сезоны коронавирус пандемиясе белән бәйле киеренке санэпидобстановка белән бәйле рәвештә кертелгән чикләүләрне бетерүнең өченче этабында гына ачылачак. Шулай итеп, сулыкларда, хәтта коену өчен җиһазландырылган рәсми пляжларда коену тыела.

Статистика буенча, суда үлү очракларының 80% ы исерек хәлдә, шулай ук җиһазландырылмаган һәм тыелган урыннарда коену аркасында килеп чыга. Җәй дәвамында санкцияләнмәгән коену урыннары буенча ГИМС инспекторлары һәм муниципаль берәмлекләрнең административ комиссияләре махсус рейдлар үткәрәчәк. Җиһазландырылмаган урында коенган өчен хокук бозучылар ТР КоАПның 3.10 ст. (Татарстан Республикасы территориясендәге су объектларында кешеләр тормышын саклау кагыйдәләрен бозу) буенча административ җаваплылыкка тартылырга мөмкин (гражданнарга - 1000 сумнан 1500 сумга кадәр (вазыйфаи затларга - 4000 сумнан 5000 сумга кадәр; юридик затларга-40000 сумнан 50000 сумга кадәр). Әлеге Административ хокук бозу өчен беркетмәләр төзү вәкаләтләре муниципаль берәмлекләрнең административ комиссияләренә йөкләнгән.

Моннан тыш, балигъ булмаганнарны тәрбияләү буенча бурычларны үтәмәгән очракта, ТР буенча Эчке эшләр министрлыгының ПДН бүлекчәләре вәкилләре РФ КоАП 5.35 маддәсе буенча, олылар каравыннан мәхрүм калган балаларның ата-аналарын административ җаваплылыкка тартачаклар.

Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсе кисәтә: эссе һава торышына карамастан, бу көннәрдә су коену-тормыш өчен зур куркыныч! Салкын суда коену тэнне козэн жыеруга - мускулларның кискен һәм бик авыр кыскаруына китерергә мөмкин. Бу бик куркыныч: тэнне козэн жыеру-суда үлүнең төп сәбәпләренең берсе! Кояшта кызынгач, кеше кинәт бозлы суга чума, йөрәк туктавы , температура төшүгә бәйле рефлектор спазмы аркасында сулыш туктала.Таныш булмаган урында су басу белән бәйле хәлләр дә шактый. Төптә чокырлар һәм башка чит предметлар булырга мөмкин. Гадәттән тыш хәлләр министрлыгында ярда хәмер эчүдән тыелырга киңәш итәләр – исерек килеш коену кешеләрнең суда үлүенә төп сәбәп булып тора.

Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсе халыкка балаларны караучысыз калдырмауны сорап мөрәҗәгать итә.

- Балаларны ябык фатирларда яки бүлмәләрдә генә калдыру аеруча куркыныч. Янгын чыккан очракта алар үзләре янган бинадан тышка чыга алмый.

- Исегездә тотыгыз: һәр өлкән кешенең бурычы - ут белән уеннарны булдырмау, балаларга аларның куркынычын аңлату.

- Балаларның иминлеге турында кайгыртыгыз, аларга янгын вакытында кичекмәстән бинадан чыгып китәргә, ә аннары «112» ашыгыч хезмәтләрен чакыртуның бердәм номерына шалтыратыгыз.

Исегездә тотыгыз: янгын үзеннән-үзе килеп чыкмый. Аның сәбәбе - кешеләрнең  ут белән эш итүдә ваемсызлыгы.

ТР буенча Россия ГТХМ Баш идарәсенең" ышаныч телефоны": 8 (843) 288-46-96.