Коткаруга 4 адым: хәрби эш буенча ярышлар

2020 елның 6 июле, дүшәмбе

«Татарстан Республикасы буенча федераль янгынга каршы хезмәтнең шартнамәле бүлекчәләре идарәсе» ФДБУнең Әлмәт филиалының Сынау укыту-тренировка полигоны территориясендә көчләрне һәм чараларны хәрби эшкәртү буенча ярышларның икенче этабы узды. Анда республиканың көньяк-көнчыгышыннан отряд бүлекчәләреннән 14 команда катнашты. Иң көчле каравылны дүрт махсус күнегү буенча билгеләргә туры килде. Һәр команданың үтәлешенә бер генә омтылыш бар.

Беренче этап, традиция буенча, киенү сынавын кирәк-яраклар ярдәмендә яңадан коралландыру осталыкларын күрсәтә. Чираттагысы - көч һәм чараларның тулы таралышын үткәрү осталыгын. Өченче этап гидравлик авария-коткару инструменты белән эшләүдән башлана. Катнаш кайчычлар ярдәмендә металл чыбыклар киселә. Дүртенче күнегү РСК-50 стволлары белән ике эш сызыгын, бер үк вакытта ике мишеньне җиргә салу һәм җиңелүдән гыйбарәт.

Фиништан соң судьялар төзәтмәләр ясыйлар – күнегүләрне башкару тизлегенә төзәтмәләр кертәләр. Ярышлар призерлары аз вакыт буенча билгеләнә. Бу юлы алар: 77 ЭКБ (Ямаши), шулай ук 15 ЭКБ (Әлмәт) һәм 12 ЭКБ (Азнакай) вәкилләре икенче һәм өченче урыннарны яуладылар.

Максатларга ирешелде, әмма көчәйтелгән күнегүләр беренче ике команданың берьюлы дәвам итә. Нәкъ менә алар 17 июльдә Казанда узачак ярышларның финал этабында отряд данын якларга барачак.

Юлия Григорьева, ”ТР буенча ДЯХ ФЯХ ДП идарәсе " ФГБУның Әлмәт филиалы-ГПС отряды матбугат хезмәте