“Торак" операциясе дәвам итә

2019 елның 30 гыйнвары, чәршәмбе

Татарстан Республикасы территориясендә урнашкан температура түбән булу сәбәпле, төбәктә «Торак» ведомствоара операциясе дәвам итә. Янгын-профилактик чараларның төп бурычы - торак секторда янгыннар санын максималь киметү.

Янгын күзәтчелеге хезмәткәрләре искә төшереп узганча, янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләре буенча белешмәлекләр, листовкалар һәм брошюралар актив таратыла. Бүген ГТХМ хезмәткәрләре Питрәч районында  булдылар.

Мондый чараларның максаты - халыкка янгын куркынычсызлыгы чараларына инструкция бирү. Әңгәмә барышында яңгыраган кагыйдәләрне ныгыту өчен брошюралар тапшырыла.

Патронаж тикшерү барышында гадәттән тыш хәлләр министрлыгы хезмәткәре куркынычсызлык буенча дүрт аспектка аерым игътибар бирде:

1.            УТ СҮНДЕРУ ЧАРАЛАРЫН САЙЛАУ

Утны башында ук сүндерергә мөмкинлек бирүче күп кенә чаралар: юрганнар, тупас тукыма, капчык, су савыты. Сез алардан шунда ук файдалана белергә, су белән тәэмин итү чыганакларын белергә, ут сүндергечтән файдалана белергә тиеш.

2.            ЧИСТАЛЫК ҺӘМ ТӘРТИП

Тузан, май пленкасы катламы ут таралуга ярдәм итә. Чисталык һәм тәртип сезнең девиз булырга тиеш.

3.            КИРӘКМӘГӘН ӘЙБЕРЛӘР ЧЕРДАКЛАРДА, ПОДВАЛЛАРДА ҺӘМ ГАРАЖЛАРДА ЯТА

Подвалны чүптән бушатыгыз, шулай ук чердак һәм гаражларны (иске газеталар, кием-салым һәм башкалар). Гаражда җиңеллек белән тутырылган ботак яки вакланган чүпрәк-чапрак салмагыз. Майлы буяу белән сак булыгыз.

4.            ТӨЗЕК БУЛМАГАН ЭЛЕКТР ҖИҺАЗЛАРЫ

Теләсә кайсы электроприбор, провод яки сүндергеч билгеле бер ток көченә исәпләнгән. Әгәр токның көче электр үткәргече исәпләнгән нормадан югарырак икән, үткәргечне җылыту, температура 3000 гектарга кадәр күтәрелеп, электр дугалары барлыкка килә.