Татарстан республикасы Бөтенроссия ирекле янгын җәмгыяте Чүпрэле районы беренчел бүлеге рәисе тормыш иминлеге куркынычсызлыгы дәресе уткәрде

2024 елның 5 марты, сишәмбе

Гомумроссия иҗтимагый оешмасының Татарстан республика бүлекчәсенең җирле Казан бүлеге бөтенроссия ирекле янгын җәмгыяте Чүпрәле районы беренчел бүлеге рәисе Динар Алимов Чүпрәле урта мәктәбендә тормыш иминлеге нигезләре һәм янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләре буенча ачык дәрес үткәрде.

Дәрес Бөтендөнья гражданнар оборонасы көнен бәйрәм итүгә багышланды һәм мәктәп укучылары тарафыннан гражданнар оборонасы буенча өстәмә теоретик белемнәр һәм гамәли күнекмәләр алу, көндәлек тормышта имин үз-үзен тотыш һәм гадәттән тыш хәлләр килеп чыгу куркынычы янаган очракта оештырылды.

6-11 сыйныф укучылары гражданнар оборонасы тарихы, юл хәрәкәте, янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен үтәү кысаларында көндәлек тормышта үз-үзләрен куркынычсыз тоту буенча өстәмә белемнәр алдылар. Шулай ук балалар гадәттән тыш хәлләр килеп туганда үзеңне ничек дөрес тотарга кирәклеген дә белделәр.

Бөтен дәрес дәвамында балалар тормышларында куркыныч янаулар белән бәйле сорауларга актив җавап бирделәр, аларны ничек булдырмау һәм башкаларны саклау турында фикер алыштылар. Катлаулы һәм куркыныч ситуацияләрдә ярдәмгә махсус техника һәм җиһазларны оста куллана торган әзерлекле белгечләр, профессионаллар киләчәген белделәр. Куркыныч хәлләр кинәт туарга мөмкин, еш кына кешеләрнең тормышы һәм сәламәтлеге һәркемнең дөрес гамәлләренә бәйле. Шуңа күрә гадәттән тыш хәлләрдә гамәлләрнең дөрес булуы мөһим.

Әңгәмә ахырында янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен үтәргә теләкләр белән, укучыларга янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләре буенча белешмәлекләр тапшырылды.