Туры эфирда янгын куркынычсызлыгы турында сөйләшү

2024 елның 9 феврале, җомга

Янгын, аларның барлыкка килү сәбәпләре, профилактика чаралары турында һәм башкасы - Яшел Үзән телевидениесенең туры эфирында  сөйләделәр. Студиядәге кунак - Яшел Үзән муниципаль район буенча күзәтчелек эшчәнлеге һәм профилактик эш бүлеге башлыгы Ленар Сибгатуллин.

Әңгәмә узган 2023 елда янгыннар саны һәм кешеләрнең үлеме турындагы мәгълүматлардан башланды, шулай ук 2024 елның беренче айлары эчендә. Саннар канәгатьләнерлек түгел. Яну очраклары да, ут корбаннары да арта. Үзеңне ничек сакларга, янгыннан качу өчен нинди чаралар күрергә - студиядә алып баручы һәм язылучылардан бер-бер артлы сораулар килде. Яшел Үзән муниципаль районы буенча күзәтчелек эшчәнлеге һәм профилактик эш бүлеге җитәкчесе янгын чыгу сәбәпләре турында җентекләп сөйләде. Янгын куркынычсызлыгы мәсьәләләрендә беренче чиратта нәрсәгә игътибар итәргә кирәклеген аңлатты.

Ленар Сибгатуллин автономияле янгын сүндерү хәбәрчеләре - янгын чыгуны вакытында ачыкларга һәм куркыныч турында хәбәр итәргә тиешле гади приборлар урнаштыруга аерым басым ясады.

- Статистика мәгълүматлары буенча, янгыннарда һәлак булганнарның 65% йокы хәлендә үлә, - дип билгеләп үтте Ленар Сибгатуллин. - Автономияле янгын хәбәрчеләренең бурычы - йоклап яткан кешене уяту, янгын чыккан вакытта аның игътибарын җәлеп итү. Аларның бәясе зур түгел. Әмма куркыныч янаган очракта, алар кешеләрнең гомерен чыннан да коткара ала!