Спорттан зуррак. Җиңүдән мөһимрәк

2020 елның 17 феврале, дүшәмбе

Көрәш Татарстан Республикасы буенча федераль янгынга каршы хезмәтнең икенче отрядының Әлмәт спорт манежында узды. Ике гади генә дисциплина, ике талпыныш һәм бары тик өч призлы урын. Ә менә дәгъвачылар-Әлмәт, Казан, Түбән Кама, Яшел Үзән һәм Яр Чаллы шәһәрләреннән йөзләгән: 6 физик культура коллективы. Һәркем составында өлкәннәр дә, өлкән, урта һәм кече яшь төркемнәрендәге егетләр дә бар.

Беренче көнне ярышларны оештыручылар иң мавыктыргыч дисциплинага – штурм баскычыннан уку башнясының тәрәзәсенә күтәрелүгә багышладылар. Беренче булып дистанцияне ир-атлар сынады. Күнегүләрне Роман Вагнер, Алексей Тарасов һәм Марат Зыятдинов иң яхшысы итеп башкарып чыктылар, алар беренче өч урынны яуладылар. «Йомшак» җенес вәкилләре арасында пьедесталда призлы урыннарны Ангелина Ибраһимова, Дарья Анисимова һәм Валерия Максюткина бүлеште. Өлкән, урта һәм кече төркемнәрдә финишка беренче булып егетләр Артем Федоров, Азат Лучшев һәм Марат Әхмәтов, кызлар Александра Фомина, Милана Юртаева һәм Арина Хворысткина килде.

Икенчесендә-каршылыклар аша 100 метрлы полоса. Спортчыларга ике метрлы койма аша узарга, гомуми авырлыгы 5 кг булган ике янгын җиң сызганычын эләктереп алырга, тизлек белән аларны җәергә, таралуга кушылырга һәм аннан соң гына калган участокта кәүсәне кушып, финишка чыгарга кирәк. Шунысы гаҗәп, иң яхшы катнашучылар моны 16 секунд эчендә башкарып чыга алалар. Ир-атлар арасында алар – Антон Бородин, Роман Вагнер һәм Рамил Баязитов, хатын-кызлар арасында-Ангелина Ибраһимова, Мария Катасева һәм Валерия Максюткина. Егетләр арасында төрле яшь төркемнәрендә беренче урын өчен Никита Караков, Илья Лазарев һәм Марат Әхмәтов медальләргә лаек булдылар. Кызлар арасында җиңүне Александра Фомина, Милана Юртаева һәм Ангелина Ченцова бәйрәм итте.

Икенче отряд башлыгы Фәрит Хөсәенов кулыннан кыйммәтле кубокны Түбән Кама (КФК-1) алды, икенче урынны Әлмәттән КФК-2 чемпионаты хуҗаларында алды, өченче урынны КФК-5 башкала спортчылары яулады.

Медальләр, кубок һәм грамоталардан тыш, барлык призерлар да акчалата премияләр белән бүләкләнде. Махсус номинацияләр белән турнирны оештыручылар шулай ук тренерны, туган көннәрен билгеләп үтүчеләрне, чемпионатның иң яшь һәм аеруча аерылып торган катнашучыларын билгеләделәр. Аларның иң яхшылары республика җыелма командасына сайланачак һәм аның данын ил күләмендә яклаячак.

Юлия Григорьева, “ТР буенча 2 ДЯХ ФЯХО (килешү буенча)” ФДБУ Матбугат хезмәте