Коткаручылар базасында беренче курс студентларына багышлау

2019 елның 21 октябре, дүшәмбе

Татарстан Республикасы Гадәттән тыш хәлләр министрлыгы каршындагы Эзләү-коткару хезмәте базасында КАИның яңа рекрутлары өчен истәлекле ритуал оештырылды, беренче курс укучылары ТР ГТХМ коткаручыларының эше, кирәк-яраклары, техникасы һәм эш көннәре белән җентекләп танышканнан соң.

- Коткаручы һөнәре үсеп килүче буын арасында торган саен зур популярлык казана бара. Кеше гомерен саклап калу-югары квалификация, инициатива, җаваплылык һәм батырлык таләп итә торган катлаулы, җаваплы һәм бик мактаулы эш. - ТР Гадәттән тыш хәлләр министры урынбасары, ТР Гадәттән тыш хәлләр министрлыгы каршындагы Эзләү-коткару хезмәте башлыгы Илһам Насыйбуллин студентларга мөрәҗәгать итте.

Коткаручылар кунаклар өчен махсус күзәтү өчен студентларга заманча техникаларын һәм җиһазларын урнаштырдылар. Коткару эшләре төрләре белән танышу секторлар, тәҗрибәле белгечләр аңлатмалары буенча барды.

Экскурсия водолаз хезмәте җиһазларын һәм костюмнарын караудан башланды һәм яңа вездеходлар һәм сазлыклар матурланган коткару техникасы белән мәйданчыкта дәвам итте. Танышу альпинист коткару җиһазларын кулланып кешеләрне биеклектә коткару һәм зыян күрүчеләргә беренче ярдәм күрсәтү мөмкинлекләрен күрсәткән коткаручыларның күрсәтмә чыгышы белән тәмамланды.

Әлеге чара «коткаручы» һөнәрен популярлаштыруга һәм яшьләрне куркынычсызлык кагыйдәләренә җәлеп итүгә юнәлтелгән.