2019 елның 15 июлендә Татарстан Республикасы территориясендә метеорологик күренешләр комплексы турында шторм кисәтү

2019 елның 15 июле, дүшәмбе

Шторм кисәтү

метеорологик күренешләр комплексы турында

Татарстан Республикасы территориясендә

2019 елның 15 июлендә 9 сәгатьтән 23 сәгатькә кадәр.

Хөрмәтле гражданнар! «Татарстан Республикасы Гидрометеорология һәм әйләнә-тирә мохитне күзәтү идарәсе» ФДБУ мәгълүматлары буенча, якындагы 1-3 сәгать эчендә, 2019 елның 15 июлендә Татарстан Республикасы территориясендә урыны белән яшен, көчле яңгырлар, яңгыр явуы, көчле җил тизлеге 15-20 м/с кадәр, локаль рәвештә 24 м/с кадәр көтелә.

Татарстан Республикасы буенча Русия ГТХМ ДУ халыкка тәкъдим итә:

Һава шартлары начарайган очракта, урамда электр тапшыру линияләре, агачлар, реклама щитлары һәм витриналары янында йөрүне булдырмаска киңәш ителә, шулай ук йорт карнизларыннан, реклама стендларыннан һәм элмәләрдән ераграк торырга, катлаулы элмәләрдән һәм агач кәүсәсеннән торырга киңәш ителә. Җил көчәйгәндә имгәнүләр булдырмас өчен подъезд яки бинаның подвалына качарга кирәк.

Шул көчәйтү җил:

1. Биналардан чыгуны чикләргә, биналарда булырга киңәш итәбез. Балаларны караучысыз калдырмау мөһим.

2. Әгәр көчле җил сезне урамда тапты, җир асты юлларда яки подъезд биналар астында капланырга киңәш итәбез. йорт диварлары янында яшеренергә кирәкми, чөнки түбәдән шифер һәм башка кровель материаллар төшергә мөмкин. Бу исә җәмәгать транспорты тукталышларына, төзелеп бетмәгән биналарга кагыла.

3. Урамда реклама щитларыннан, элмәләрдән, юл билгеләреннән, электр тапшыру линияләреннән ераграк торырга кирәк.

4. Зур агачлар янында булырга, шулай ук машина калдырырга ярамый.

5. Көчле җилдә электр тапшыру линиясе астында тору һәм өзелгән электр үткәргечләргә килү үлем белән куркыныч.

6. Югары катларның тәрәзәләрдән ватык-җимерек пыяла, җил белән төрелгән түбә һәм декор лепнина элементлары куркыныч тәкъдим итәләр. Мондый куркыныч төзелә яки ремонтлана торган биналар янында арта.

7. Барлык тәрәзәләрне тыгыз ябарга, балконнардан һәм лоджияләрдән төшеп калырга мөмкин булган фәннәрләрне урып-җыярга кирәк.

8. торак яки эш урынында тәрәзәләрдән ерагаю кирәк.

Явым-төшем:

- урамда булганда сак булыгыз, электр тапшыру линияләренең бөтенлегенә игътибар итегез;

- үз ишегалларында йомшак ныгытылган конструкцияләрне беркетегез, аларны җимерү кешеләрне җәрәхәтләүгә китерергә мөмкин;

- шәхси йорт хуҗаларына яңгыр канализациясен һәм башка дренаж системаларын яңгыр агымын чыгаруга әзерләү буенча чаралар күрергә.

Яшен вакытында:

Әгәр сез яшен вакытында велосипед яки мотоциклда булсагыз, хәрәкәтне туктатыгыз һәм транспорт чарасыннан якынча 30 метр арага күчегез. Автомобильдә йөрүне дә дәвам итәргә кирәкми, чөнки электроника эшендә хокук бозулар булырга мөмкин. Тукталырга, машинаның тәрәзәләрен ябарга һәм давыл беткәнне көтәргә кирәк.

Әгәр яшен вакытында сез ачык җирлегендә торасыз, җиргә (бу ком яки ташлы грунт), мөмкинлеге буенча түбәнгә, ятырга кирәк. Сезнең янәшәгездә елгалар, күлләр яки буаның булмавы мөһим, чөнки су – яхшы үткәргеч, ә яшен сугу суыннан 100 метр радиуста тарала.

Боз яуганда:

- мөмкин булганча өйдән чыкмагыз;

- бинада булганда, тәрәзәләрдән ерак булырга мөмкин;

- электр приборларыннан файдаланмагыз, чөнки шәһәр гадәттә яшен эшчәнлеге белән үрелеп бара;

- урамда булганда, бу мөмкин булмаса, яшеренлек сайларга тырышыгыз, башыгызны боздан саклагыз (кул белән, сумкалар, кием белән каплагыз);

- агачлар астында яшеренлек табарга тырышмагыз, чөнки аларга яшен эләгүдән генә түгел, эре боз һәм көчле җилнең агач ботакларын җимерергә мөмкин, бу сезгә өстәмә зыян китерергә мөмкин.

Машина йөртүчеләргә:

1. Бу шартларда автомобильдә хәрәкәт иткәндә артык үзгәртүләрдән, узып китүдән баш тартырга кирәк;

2. Автомобильнең техник торышына, аеруча тормоз системасына, көпчәкләрнең торышына игътибар итәргә;

3. Кинәт туктарга ярамый, тукталырга кирәк булса, тизлекне салмак кына киметергә кирәк;

4. Берничә тапкыр педаль тормозына басарга кирәк, шуның белән сигнал биреп, сезне артта барган автомобиль йөртүчеләрне кисәтеп торучы сигнал;

5. Оптика тиеш дәрәҗәдә булырга кирәк;

6. Хәрәкәт җанланган урыннарда, мәктәп янында, чатларда һәм күперләрдә, шулай ук борылышларда һәм төшүләрдә куркынычсызлыкны тәэмин итүче тизлек белән хәрәкәт итәргә.

Җәяүлеләргә киңәш ителә:

1. Урам һәм юллар аркылы чыкканда аеруча игътибарлы булырга;

2. Урамны билгеләнгән җәяүлеләр юлы урынында гына узарга, күз күрмәү сәбәпле һәм күпме юл катламы аркасында шоферга транспорт чарасын туктату өчен күбрәк вакыт кирәк булуын истә тотарга кирәк;

3. Машиналар йөрү өлешен күчерү өчен, мөмкин булганча, җир өсте яки җир асты җәяүлеләр өчен чыгу юлларын гына кулланырга кирәк;

4. Транспорт алдыннан трассада йөгереп йөрмәскә;

5. Транспорт агымын каршылап кына хәрәкәт итәргә;

6. Махсус жилетлары белән куллану яки киемнәренә яктырткыч элементлары беркетергә кирәк

Архивтан Фото.

Теләсә кайсы кайгы очрагында сез һәрвакыт ашыгыч хезмәтләрне чакыруның бердәм номерына мөрәҗәгать итә аласыз – «101,112». Шалтыратулар тәүлек буе шәһәр һәм кәрәзле телефоннардан бушлай да кабул ителә.

ТР буенча Россия ГТХМ Баш идарәсенең "ышаныч телефоны"                            8 (843) 288-46-96