Булгария» фаҗигасеннән сигез ел

2019 елның 10 июле, чәршәмбе

Бүген Кама Тамагында Россия елга транспорты тарихында иң зур һәлакәт корбаннарын искә алалар. 2011 елның 10 июле – бу көн күп кешеләрнең һәм аларның гаиләләренең тормышын фаҗигале рәвештә үзгәртте: сигез ел элек Сөйки авылы янында 201 кеше бортында булган «Булгария» дизель-электроходы вафат булды. 122 кеше үлгән, шул исәптән 28 бала. 79 кеше капитан Роман Лизалин җитәкчелегендә «Арабелла» теплоходы экипажы ярдәмендә коткарылды.

Ул вакытта РСЧС республика системасы тулы куәтенә эшли башлады. Һәлак булучыларның мәетләрен чыгару, судноны судан күтәрү һәм аны докка ташу эшләре барган вакытта, гадәттән тыш хәл нәтиҗәләрен бетерүдә төрле министрлык һәм ведомстволардан 2500 дән артык кеше катнашкан, Россия гадәттән тыш хәлләр министрлыгыннан 500 дән артык кеше шәхси состав һәм 80 берәмлек техника җәлеп ителгән.

Бүген район җитәкчелеге һәм халкы, шул явыз рейс пассажирларының туганнары һәм якыннары, Татарстан Республикасы министрлыклары вәкилләре Иделнең югары ярында һәлакәткә очраган "Булгария" теплоходында һәлак булганнар истәлегенә төзелгән мемориаль комплекс территориясенә җыелды. Кешеләр анда чәчәкләр ясадылар, шәмнәр кабыздылар.

Бер минут тынлык игълан ителде. Кадетларт 122 вафат булган кешеләр исеме сугылган мемориалга истәлек чәчәкләре салдылар.

Митингта катнашучылардан чәчәк һәм чәчәк бәйләмнәре постаментка куелды. Күзәтү мәйданчыгыннан Идел киңлеге ачылды, ул 8 ел элек фаҗига урынына әверелде. Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсенең ГИМС Үзәге хезмәткәрләре суднодан суга искә алу венокларны төшерделәр.