Россия ГТХМ ТР буенча Баш идарәсе башлыгы эчке хезмәт генерал-лейтенанты Рафис Хәбибуллинның радиация аварияләрендә һәм һәлакәтләрдә һәлак булучыларны искә алу көнендә мөрәҗәгате

2019 елның 26 апреле, җомга

Утыз өч ел элек, 1986 елның апрелендә Чернобыль АЭСындагы дүртенче энергия блогы шартлый. Чернобыль һәлакәте нәтиҗәләрен бетерүдә катнашучыларның, шул исәптән Татарстаннан да, радиация белән "көрәш"кә керүчеләрнең батырлыгы, фидакарьлеге булмаса, фаҗиганең масштаблары чиксез зур була алыр иде.

Без Чернобыль дәресләрен хәтерлибез һәм мондый хәлләргә юл куймас өчен, гражданнарның иминлеген арттыру, шулай ук әлеге һәлакәтне бетерүдә катнашучылар турындагы истәлекләрне саклап калу өчен бөтен көч куябыз.

Татарстан Республикасы Хөкүмәте исеменнән мин туганнар һәм якын туганнар, дуслар һәм иптәшләр тормыштан киткән кешеләргә чын күңелдән кайгы уртаклашу сүзләрен җиткерәм. Без якташларыбыз белән горурланабыз һәм аларның исемнәрен беркайчан да онытмаячакбыз. Алар кулдан килгәннең барысын да эшләгәннәр, гомерен саклап калу өчен үлем куркынычы янаганнар.

Сезгә сәламәтлек, күңел күтәренкелеге, рухи көч, лаеклы һәм озын гомер телим!