Узган тәүлек эчендә булган вакыйгалар

2019 елның 27 феврале, чәршәмбе

26-нче февраль вакыйгалары:

Узган тәүлектә ТР буенча Русия ГТХМ Баш идарәсенең ДЯХ бүлекчәләре янгын сүндерү бүлекчәләре чакыру буенча 26 тапкыр ярдәмгә чыккан. Ялган чакырулар буенча-7 тапкыр, кыска ялганыштан – 1 тапкыр, ризыкның көю аркасында – 3 тапкыр, башка хезмәтләр белән эшләү – 7 тапкыр. Республика янгын сүндерүчеләре 7 янгынны сүндергән, шул исәптән шәхси йортта – 1, каралтылар – 1, милекнең төрле биналарында – 1, каралтылар – 2, транспорт чаралары – 1. 2 кеше коткарылган.

Янгын:

26.02.2019, 22.22 Казан шәһәре, Маршал Говоров урамы, шәхси йорт.

Планында 6х12 метр зурлыкта бер катлы кирпеч шәхси торак йорт яну, мәйданы 15 кв.метр.

Эзләү барышында йорт эчендә, идәндә зал бинасында янгын сүндерүчеләр аңсыз хәлдә ике кешене таптылар.

22 сәгать 33 минутта янгынны локальләштерелде. 22 сәгать 38 минутта ачык януны бетерелде.

Янгынның сәбәбе-электр җиһазны урнаштыру һәм эксплуатацияләү кагыйдәләрен дөрес үтәмәү.

Эзләү-коткару эшләре

КЭКО ВРЭКО 13.44

Башка характердагы: Казан ш., Журналистлар ур., 13-нче йорт, 1-нче подъезд, 2-нче кат. «112» мәгълүматы буенча, 2017 елгы балага башын тимер конструкцияләрдән азат итүдә ярдәм күрсәтелде. Бала әнисенә тапшырылды (коткарылганнар - 1).

ЗЭКО №5 19.45-20.45

Техноген характердагы: ЮТҺ - М 7 Мәскәү-Уфа 957км Мамадыш МР, Яр Чаллы ягына таба. "112” мәгълүматлары буенча, җиңел а/м Фольксваген Поло әйләнгән. Коткаручыларның дежур сменасы юл-транспорт һәлакәте урынында АКБны сүндерде, автомобильне көпчәкләргә куярга һәм кюветтан алырга ярдәм итте, машина йөртүчегә кайнар чәй бирде, ЮХИДИ хезмәткәрләренә мәгълүмат туплады.

Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсе халыкка балаларны караучысыз калдырмау үтенече белән мөрәҗәгать итә.

- Балаларны ябык фатирларда яки бүлмәләрдә ялгыз калдыру аеруча куркыныч. Янгын чыккан очракта алар үзләре янган бинадан чыга алмый.

- Исегездә тотыгыз: һәр өлкән кешенең бурычы - ут белән уйнауга чик кую, балаларга аларның куркынычлыгын аңлату.

- Балаларның иминлеге турында кайгыртыгыз, янгын вакытында кичекмәстән бинадан чыгып китәргә кирәклеген, аннары «112» ашыгыч ярәме турында аңлатыгыз. Үз балалары өчен үрнәк булыгыз.

Исегездә тотыгыз: янгын үзеннән-үзе килеп чыкмый. Аның сәбәбе - кеше салкынлыгы һәм ут белән эш итүдә ваемсызлык. Алкоголь исереклеге халәтендә кеше үз гамәлләрен, башка кеше гомере өчен дә бернинди җаваплылык тота алмый.

ТР буенча Россия ГТХМ Баш идарәсенең "ышаныч телефоны": 8 (843) 288-46-96