Янгын вакытында нишләргә һәм үзеңне ничек тотарга

2024 елның 27 марты, чәршәмбе

Зәй районында «Космос» кинотеатрында күзәтчелек эшчәнлеге һәм профилактик эш бүлеге инспекторы Лилия Писарева 88 нче янгын сүндерү-коткару бүлеге янгын сүндерүчеләре һәм район иҗтимагый оешмасы вәкиле белән берлектә киносеанс башланыр алдыннан 5 нче урта мәктәп укучылары һәм аларның ата-аналары белән “Янгын вакытында нишләргә һәм үзеңне ничек тотарга?” дигән темага әңгәмә үткәрделәр.

ГПН инспекторы кечкенә тамашачыларга һәм аларның әти-әниләренә балалар шуклыгы нәтиҗәләре һәм янгын чыккан очракта үзеңне ничек дөрес тотарга кирәклеге турында сөйләде. Көнкүрештә, мәктәптә янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләре һәм беренчел янгын сүндерү чаралары турында сөйләштек. Балаларның хәрби киемнән чын янгын сүндерүчеләре аеруча кызыксыну уятты. Һәр бала капюшон тибындагы коткару җайланмасын һәм янгын сүндерүчеләр сулау органнарын яклау өчен кирәк-ярактан битлек киеп карый ала.

Балалар янгын сакчылары хезмәткәрләрен кызыксынып тыңладылар һәм беркайчанда ут белән шаярмаска вәгъдә иттеләр. Балаларны янгыннан кисәтү һәм аларны янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләренә өйрәтү - чараның төп максаты һәм ата-аналарның төп бурычы, әңгәмә барышында Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының хезмәткәре өлкәннәргә бу турыда искәртте.

Уку азагында балалар, өйгә кайткач, янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен кабатлый алсын һәм аларны үзләренең өйдәгеләргә искә төшерә алсын өчен, җәмәгать оешмасыннан һәр балага белешмәлек тапшырылды.