Татарстан Республикасында Бөтенроссия команда-штаб өйрәнүләре тәмамланды

2024 елның 6 марты, чәршәмбе

Бүген Бөтенроссия команда-штаб өйрәнүләренең йомгаклау этабы кысаларында Бердәм дәүләт гадәттән тыш хәлләрне кисәтү һәм бетерү системасы (РСЧС) территориаль системасының Казан звеносы хезмәткәрләре табигый янгыннар китереп чыгарган гадәттән тыш хәлләрне бетерү буенча гамәли гамәлләр кылды. Өйрәнүләрдә Казан янгын-коткару гарнизоны көчләре һәм чаралары, табиблар, полиция хезмәткәрләре, транспортчылар, шулай ук Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Татарстан Республикасы буенча Баш идарәсенең аэромобиль төркеме шәхси составы җәлеп ителде.

Өйрәнүләр риваяте буенча, Казан шәһәренең бердәм дежур-диспетчерлык хезмәтенә Казан шәһәренең Авиатөзелеш районындагы ландшафт янгыны турында хәбәр алына. Беренчел мәгълүматларга караганда, 2 гектар мәйданда коры үсемлекләрнең януы күзәтелә. Җилнең көчле омтылышлары утның зур мәйданга тиз таралуына ярдәм итә, янгынның турыдан-туры якындагы “Шәһәр яны урманчылыгы” дәүләт казна учреждениесы урман массивына күчүе куркынычы бар. Килгән беренче бүлекчәләргә коры үсемлекләрнең януын локальләштерергә насыйп булмады, янгын ылыслы агачларның өстенлекле үсентеләре булган урман массивына таралды. Якында гына 250 кеше булган «Крутушка» шифаханәсе һәм Крутушка торак массивы урнашкан. Анда 150 шәхси йорт хуҗасы урнашкан.

Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Баш идарәсендә һәм буйсынган бүлекчәләрдә гадәттән тыш хәл режимы кертелде (өйрәнүләр буенча), Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Татарстан Республикасы буенча Баш идарәсенең даими эшләүче оператив штаб эшче төркеме Татарстан Республикасының гадәттән тыш хәлләрне кисәтү һәм бетерү һәм янгын куркынычсызлыгын тәэмин итү комиссиясе каршында җәлеп ителде. Республика РСЧС территориаль өстәмә системасының Казан звеносы көчләре һәм чаралары «гадәттән тыш хәл» режимында эшли. Төбәк җавап бирү дәрәҗәсе билгеләнгән.Янгын учагын локальләштерүгә һәм бетерү өчен беренче булып Татарстан Республикасы Урман хуҗалыгы министрлыгының “Урман-янгын үзәге” дәүләт бюджет учреждениесы хезмәткәрләре килде.

Янгын сүндерүчеләргә ярдәмгә Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Татарстан Республикасы буенча Баш идарәсе аэромобиль төркеме чыкты. Табигый янгын сүндерү өчен Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Ми-8 вертолеты җәлеп ителгән. РСЧСның функциональ һәм территориаль өстәмә системасы көчләре һәм чаралары җыюы булды.

Өйрәнүләрне өйрәнгәндә төп көчләр шартлы урман утының «Крутушка» шифаханәсе территориясенә һәм шул ук исемдәге торак массивына күчүне булдырмау чараларын күрүгә юнәлдерелде.

Төп чаралар Казан шәһәрендә үткәрелде. Табигый шартлыча янгынны Урман хуҗалыгы министрлыгының һәм Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Татарстан Республикасы буенча Баш идарәсенең янгын бүлекчәләренең уртак көче туктатты һәм бетерелде.

Практик чаралар тәмамлангач, «ОТБОЙ» командасы бирелде. Үткәрелгән өйрәнүләрне бәяләү - "яхшы".

Шулай итеп, Татарстан Республикасы РСЧС көчләре һәм чаралары 5 марттан 6 мартка кадәр узган Бөтенроссия команда-штаб өйрәнүләре барышында куелган бурычларны тулысынча үтәделәр. Исегезгә төшерәбез, алдагы көндә республикада шартлы ташуның тискәре нәтиҗәләре аркасында гамәлләр эшләнде.