Киләчәк һөнәр дөньясына сәяхәт

2023 елның 5 ноябре, якшәмбе

Шушы көннәрдә Тәтеш дәүләт гражданнарны яклау колледжы курсантлары булачак һөнәр дөньясына мавыктыргыч сәяхәт ясадылар. «Гадәттән тыш хәлләргә оператив (ашыгыч) җавап бирүне оештыру» белгечлеге буенча укучылар Россия гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Татарстан Республикасы буенча Баш идарәсе оператив бүлекчәләрендә, шулай ук «ашыгыч чакырулар хезмәте – 112» Татарстан Республикасы дәүләт бюджет учреждениесендә булдылар. Димәк, балалар Гадәттән тыш хәлләр министрлыгында ашыгыч реакция белгечләренең ничек һәм нәрсә ярдәмендә эшләвен белделәр һәм күрделәр – бу нәкъ аларны дәресләр вакытында өйрәтәләр.
    Россия гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Татарстан Республикасы буенча Баш идарәсенә визиты вакытында колледж укучылары ЭКБ-3 янгын сүндерүчеләрендә кунакта булырга өлгерделәр, кризис ситуацияләрендә идарә үзәгенең оператив-дежур сменасының нәрсә белән шөгыльләнүен карадылар һәм җентекләп өйрәнделәр, идарә итүнең күчмә пунктының заманча һәм куәтле техникасын күрделәр, ул Татарстан Республикасының Теләсә кайсы җирлегеннән гадәттән тыш хәл нәтиҗәләрен бетерү буенча эшне автоном рәвештә нәтиҗәле алып барырга мөмкинлек бирә.
    Балаларга төрле профильле белгечләрнең эшен, аларның эш урыннарын һәм ял итү урыннарын, заманча җиһазларны һәм техниканы күрсәттеләр, һөнәрләренә «тулысынча чуму» оештырдылар.
Белгечләр белән диалогларда курсантлар укуларын дәвам итү шартлары, практика һәм стажировка узу, гадәттән тыш хәлләр министрлыгы структураларына эшкә урнашу турында белделәр.

"Тәтеш дәүләт гражданнарны яклау колледжы" ГАПОУ рәсми сайты материаллары буенча