Яшел Үзәндә исле газ белән агулану нәтиҗәсендә ике кеше хастаханәгә ләккән

2019 елның 30 гыйнвары, чәршәмбе

2010 елның 22 гыйнварында Яшел Үзән муниципаль районының 112 системасы буенча, Яшел Үзән шәһәренең Карл Маркс урамы, 52 йорт адресы буенча урнашкан фатирда ут газы белән агулану шикләре турында хәбәр килде. Вакыйга урынына АМЯХ бригадасы, «Зеленодольскгаз» ЭПУ бригадасы, Россия Эчке эшләр министрлыгының Яшел Үзән районы буенча бүлеге хезмәткәрләре килде.

Фатирда өч кешедән торган гаилә яшәве билгеләнде: 1989 елда туган ир-ат, 1996 елгы хатын-кыз, 4 айлык кыз. Гаилә башлыгы ванна бүлмәдә була, шуннан соң кухняга керә, анда хатынын һәм кызын аңсыз хәлдә таба. Диагноз: уртача дәрәҗәдәге исле газ белән агулану. Зыян күрүчеләр Яшел Үзән РҮХнең реанимация бүлегенә урнаштырылдылар.

Вакыйга сәбәпләре: гаилә башлыгы ванна бүлмәсендә булган чакта, хатыны аш бүлмәсен җылыту өчен газ плитәсен кабызган. Фатирда тәрәзә һәм ишекләр тыгыз ябылган. Фаҗиганың сәбәбе: фатирга һава килү булмавы. Төтен чыгу юлы төзек, ачык тәрәзәдә тарту бар, газының үтүе булмады.

Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсе кисәтә!

Ут газы (СО) – төсе дә, исе дә булмаган газ, табигый газ яки башка альтернатив төре. Мич ягулыгының тулы булмавы аркасында барлыкка килә. Гадәттә, исле газ начар җылытыла торган биналарда (мунча, гаражлар, җир асты автостоянкалары, палаткалар һ.б.) газ һәм мичләрдән файдаланганда барлыкка килә. Шул ук вакытта, башта газ йокыга тарта һәм алга таба тирән гипоксия һәм аноксиягә китерә. Бу канга эләккән вакытта исле газының кан гемоглобины белән нык кушылуына бәйле. Шулай итеп, ул төп тәэмин итүче – гемоглобин тукымаларына һәм күзәнәкләренә кислород китерүдән яздыра.

Мондый реакция нәтиҗәсендә организм кислород (гипоксия) җитмәүгә бәйле, бу төшенкелеккә сәбәп булып тора. Тирән Йокыга талганда аноксия (кислород булмау) үсә, югыйсә кеше үлә.