Янгын чыккан очракта кешеләрне эвакуацияләү һәм хезмәт күрсәтүче персоналның гамәлләрен эшкәртү буенча укыту күнегүләре

2024 елның 14 апреле, якшәмбе

Әлмәт районара күппрофильле хастаханәсендә кешеләрне эвакуацияләү һәм янгын чыккан очракта хезмәт күрсәтүче персоналның гамәлләрен эшкәртү буенча укыту күнегүләре үткәрелде. Сәгать 10 да 30 минутта бишенче катта янгын сигнализациясе эшләде, һәм хәбәр итү системасы бинадан китәргә кирәклеге турында хәбәр итте. Учреждение хезмәткәрләре килүчеләр  белән якындагы эвакуация ишекләре буенча урамга чыга башлады.

Күнегүләр тәмамланганнан соң, Әлмәт районы буенча күзәтчелек эшчәнлеге һәм профилактик эш бүлеге начальнигы Равил Хөсәенов дәрескә йомгак ясады һәм янгын куркынычсызлыгы буенча инструктаж үткәрде, анда янгын сүндерү җайланмасы, сулыш һәм күрү органнарын янгынның куркыныч факторларына каршы индивидуаль яклау чаралары белән ничек файдаланырга икәнен аңлатты. Шулай ук заманча янгынга каршы саклану чараларына - батарейкадан эшли торган автоном янгын хәбәрчеләренә игътибар итте, алар башлангыч стадиядә янгынны ачыкларга ярдәм итә, шуның белән янгынны, кешеләрнең үлемен һәм матди зыянны булдырмый кала.

Ярты елга бер тапкыр кеше күп була торган һәр объектта янгын чыккан яки башка гадәттән тыш хәл очрагына эвакуация буенча күнегүләр үткәрелергә тиеш. Бу персоналда куркыныч нәтиҗәләрне кисәтү өчен кирәкле тиз һәм төгәл карарлар кабул итү һәм гамәлләр башкару өчен кирәкле тотрыклы күнекмәләр формалаштыру өчен эшләнә.

Эштә бик мөһим эвакуацияләү буенча күнегүләр үткәрү, аларда үз-үзеңне коткару күнекмәләре генә эшкәртелми, техника да тикшерелә. Өйрәнүләр барышында ачыкланганча, бинаны янгыннан саклау системалары (янгын сигнализациясенең автомат җайланмалары, кешеләргә янгын һәм эвакуация белән идарә итү турында хәбәр итү системалары) төзек хәлдә, сигнал янгын саклау пультына чыгарылган.

Мондый күнегүләрнең төп бурычы - чын янгын чыккан очракта фаҗигале нәтиҗәләргә юл куймау.