Татарстан Республикасы Зәй районында Бөтенроссия ирекле янгын җәмгыяте (ВДПО) хезмәткәрләре профилактик чаралар уздырды

2024 елның 26 марты, сишәмбе

2024 елның 25 мартында Зәй шәһәрендә «Космос» кинотеатрында ВДПОның Зәй участогы башлыгы Асташина, Зәй муниципаль районы буенча күзәтчелек эшчәнлеге һәм профилактик эш бүлеге хезмәткәре Л.А. Писарева белән берлектә, шулай ук 88 нче янгын сүндерү-коткару бүлегең янгын сүндерүче-коткаручысы - Ентальцев А.А. сеанс башланыр алдыннан Зәйнең 5 нче урта мәктәбе (7 яшьтән 16 яшькә кадәрге балалар) укучылары, шулай ук аларның ата-аналары һәм педагоглары белән «Нәрсә ул янгын һәм янгын вакытында үзеңне ничек тотарга?»  дигән темага әңгәмә үткәрелде.

88 нче янгын сүндерү-коткару бүлеге янгын сүндерүче-коткаручысы Ентальцев А.А. янгын җиһазларын күрсәтте. Балалар зур кызыксыну белән шәхси яклау чараларын (капюшон типтагы битлек) тыңлап карадылар.

Шулай ук хәбәр итүчеләр турында да сөйләштек. Өлкән буынга күпфатирлы торак йортларда автоном янгын сүндерүчеләр (АДПИ) урнаштыруны тәкъдим иттеләр. 2023 - 2024 елга караганда анализ китер. Анализ күрсәткәнчә, кешеләр үлеменең күпчелек очрагы гражданнар тыныч йоклый торган вакытта була.

Төтен чыкканда датчиклар йокыга талган кешеләрне җәлеп итеп, каты сигнал бирәләр. Датчикның каты тавышы ПОЖАР ны вакытында табарга һәм бетерергә мөмкинлек бирәчәк.

Чара азагында Асташина Любовь, өйгә кайткач, балалар ата-аналары белән янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен кабатлый алсын өчен, белешмәлекләр таратты.