Әлмәттә янгын-гамәли спорт буенча Татарстан Республикасы Кышкы Чемпионаты тәмамланды

2023 елның 27 декабре, чәршәмбе

Чемпионатта катнашучылар һәм оештыручылар ике көн дәвамында спорт режимында яшәгәннәр. Әлмәт манежы көмбәзләре астына барлыгы 6 физик культура коллективы килде. Һәр егет һәм кыз составында өч яшь төркеме, өлкән спортчылар ир – атлар һәм хатын-кызлар, үзләренең физик шартларын профессиональ юнәлешле спортның иң гадәти булмаган төрендә күрсәтергә әзер.

Юниорлар һәм хатын – кызлар арасындагы ярышларда шәхси зачетта җиңүче ике төр суммасы буенча билгеләнә: штурм баскычы буенча күтәрелү һәм 100 метрлы полосаны киртәләр белән узу. Егетләр арасында иң яхшы нәтиҗәне Кече, урта һәм өлкән төркемдә беренчелекне яулаган Эмиль Хафизов (Түбән Кама шәһәре КФК-1, 25,15), Азат Гатауллин (Түбән Кама шәһәре КФК-1, 25,25) һәм Артур Гыйльфанов (Түбән Кама шәһәре КФК-1, 30,65) күрсәттеләр.

Кызлар арасында Арина Ассахарова (КФК-1, Түбән Кама шәһәре, 35,43), Эстелла Токарева (КФК-7 Казан шәһәре, 25,48) һәм Айзилла Шәйхетдинова (КФК-1, Түбән Кама шәһәре, 25,05) җиңде.

Хатын-кызлар арасында икебәйге суммасы буенча Казан шәһәренең КФК-5 вәкиле Светлана Гарифуллина 24,49 секунд нәтиҗәсе белән җиңүче булды.

Ә менә ир-атлар дуэльләре, штурм баскычы буенча уку манарасының 4 катындагы тәрәзәгә күтәрелүдә дә, 100 метрлы киртәләр полосасын узуда да үткәрелде. Соңгы стартлар спортчыларны гомуми зачетта пьедестал өчен көрәштә берләштерә. Хәл иткүче көрәшләрне күзәтү, көчле ярдәм һәм баллар исәпләү гомуми уенга бирешмәү мөмкин түгел иде. Һәм тагын Нәтиҗә секундның өлешләрен хәл итте. Казанлы Кирилл Евдокимов (КФК-7) 13.61 нәтиҗәсе белән нибары ике йөзенче секунд (!!!) Түбән Камадан Эдуард Коровинны узып китә.

Ә 100 метрга йөгерүдә барысыннан да тизрәк Антон Бородин (КФК-2 Әлмәт шәһәре, 15,56).

Шулай да, гомумкоманда зачетында Казанның КФК-7 һәм КФК-5 физкультура коллективларын узып, Түбән Камадан КФК-1 җыелма командасы җиңү яулады.

Медальләр һәм акчалата бүләкләрдән тыш, иң яхшы гамәли затлар республика җыелмасына юллама алдылар, ул Казанда ТР Премьер-министры кубогы өчен көрәштә Татарстан данын якларга тиеш, анда гыйнварда мактаулы трофей өчен көрәштә Россиянең иң көчле командалары очрашачак.