Янгынны профилактикалауга басым ясау

2023 елның 21 ноябре, сишәмбе

Ялгыз өлкән яшьтәге гражданнарның, күп балалы гаиләләрнең яшәү урыннары кабат гадәттән тыш хәлләр министрлыгы хезмәткәрләренең игътибар үзәгендә. Зеленодольскида 8 янгын-коткару отряды һәм күзәтчелек эшчәнлеге бүлеге хезмәткәрләре профилактик рейдлар үткәрә. Салкыннар башлангач, акцент аерым. Практика күрсәткәнчә, нәкъ менә түбән температура шартларында торак секторда янгыннар һәм янгыннар саны арта. Бу электр җылыту приборларын, җылыту мичләрен күпләп куллану белән бәйле. Һәрбер, хәтта кечкенә генә кебек тоелса да, төзексезлек янгынга китерергә мөмкин.

- Профилактик рейдларның төп максаты - җәза бирү түгел, ә янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен бозу куркынычы янаганны күрсәтү һәм конкрет аңлату, - дип шәрехли Яшел Үзән районы буенча күзәтчелек эшчәнлеге һәм профилактик эш бүлеге өлкән инспекторы Альберт Гайфетдинов. - Профилактик рейдлар барышында өйдә электр үткәргечләрнең торышына, көнкүреш электр приборларының төзеклегенә һәм дөрес файдалануына игътибар итәбез. Шулай ук торакларда автоном янгын хәбәрчеләрен урнаштыру кирәклеге турында искә төшерәбез. Бу гади приборлар янгын чыккан очракта янгынны башлангыч стадиядә ачыклый һәм шуның белән кешеләрнең гомерләрен саклап кала алачак.

Чираттагы профилактик рейд барышында гадәттән тыш хәлләр министрлыгы хезмәткәрләре социаль куркыныч хәлдә булган гаиләләр яшәгән берничә адреска бардылар. Аларның йортларында һәм фатирларында хәйрия программасы буенча элек янгын датчиклары урнаштырылган булган. Күзәтчелек эшчәнлеге инспекторлары аларның эшчәнлеген тикшерә, ә кирәк булганда төзек булмаган приборларны һәм энергия элементларын алыштыра. Күп балалы ата-аналар белән профилактик әңгәмәләр үткәрәләр, янгын куркынычсызлыгы буенча белешмәләр тараталар.

Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, быел Яшел Үзән районы башлыгы Михаил Афанасьев кушуы буенча өстәмә рәвештә 450 мең сумлык 1000 датчик сатып алынды. 2016 елдан башлап Зеленодольск районы Башкарма комитеты акчалары хисабына якынча миллион ярым сумлык 3400дән артык прибор сатып алынган. Күп балалы гаиләләр яшәү урыннарыннан тыш, бу приборлар белән ялгызларның, өлкән яшьтәге гражданнарның һәм инвалидларның йортлары һәм фатирлары бушлай җиһазландырылачак.