декабрь, 2017 ел
пәнҗешәмбе

Гадәттәгечә тантана А. М. Горький ис. Яшел Үзән заводын саклау буенча 52 нче янгын сүндерү һәм коткару бүлегенең территориясендә оештырылды. Җыелганнарны Татарстан Республикасы буенча федераль янгынга каршы хезмәтнең 8 нче отряд башлыгы Зөфәр Хәлиуллин сәламләде. Ул яшь хезмәткәрләргә ант итүнең әһәмияте турында һәм Русия ГТХМ хезмәткәрләренә салына торган хөрмәтле һәм җаваплы бурычлар турында искә төшерде.

"Миллениум" радиокомпаниясе оештырган "Бүләкләр капчыгы" хәйрия акциясендә Кризис хәлләрдә идарә итү үзәгенең һәм ТР Бөтенрусия ирекле янгын сүндерү хезмәтенең хезмәткәрләре катнаштылар. Яңа Ел алдыннан Республика балалар хастаханәсендә дәвалана торган һәм бәйрәмне гаиләдә каршылый алмаган балаларның күңеленә хезмәткәрләр бүләкләр алган: өстәл уеннары, төрле уенчыклар, карандашлар, фломастерлар һәм рәсем ясау альбомнары.

Кыйгыны беркем дә көтмәгән иде. Барысы да кинәт булды. Өйдә әнисе белән генә (9 декабрьдә) яңа туган бала булган иде. Яшь хатын сүзләренчә, электр исәпләүченең саклау җиһазы кинәт "бәреп чыкты" һәм өйалдында куелган янгын күрсәткече каты тавыш белән "сызгыра" башлады. Каты тавышны ишеткәч, хатын-кыз шул ук вакытта аңлады - нәрсәдер яна! Ул кухнядан өйалдына ишекне ачып, анда бөтен нәрсә төтен белән тулганны күрде.

Бүген болактагы Яшьләр театрында Татарстан ГТХМ хезмәткәрләренең балаларын Яңа Ел кәефе, сюрпризлар һәм шатлык һәм күңел белән тулы зур капчык көткән. Әкияти бәйрәмне гадәттән тыш идарәчелекнең җитәкчелеге оештырды. Күңел ачу чыршы янында дәвам итте, балалар спектакль геройлары белән җырладылар, биеделәр һәм уеннар уйнады. Һәркем Кыш Бабай һәм Кар Кызы кулыннан татлы бүләк алды.

Узган тәүлектә янгын сүндерү бүлекчәләре чакыру буенча 44 тапкыр ярдәмгә чыккан. Шул исәптән чүп-чарны сүндерергә 3 тапкыр, ялган чакырулар буенча – 11 тапкыр, кыска ялганыштан – 5 тапкыр, ризыкның көю аркасында – 1 тапкыр, башка хезмәтләр белән эшләү – 11 тапкыр. Республикада  8 янгын очрагы теркәлгән. Күпфатирлы йортларда – 1 янгын, гаражда – 1 янгын, каралтыда – 2 янгын, бакча йортында – 1 янгын, мунчада – 1 янгын, транспорт чарада – 2 янгын.