ноябрь, 2017 ел
дүшәмбе

Тәтеш дәүләт гражданлык хезмәте колледжында “Коткару эшләре” компетенциясе буенча Татарстан Республикасының 2017-2018 еллар WorldSkills Russia “Яшь һөнәрчеләр” VI региональ чемпионатының беренче көне тәмамланды. Ярышларда 25 яшь һөнәрче, киләчәк коткаручы, шулай да “Ворлдскилс Юниор” чемпионатының 15 катнашучысы катнашты. Алар янгын сүндерүче киемен кигән, зыян күрүчегә беренче ярдәм күрсәткән һәм альпинизм төенен бәйләгән.

“Коткару эшләре” компетенциясе буенча “Ворлдскилсс Юниор” чемпионатының 25 яшь һөнәрчесе һәм 15 катнашучысы Тәтеш дәүләт гражданнарны саклау колледжында ярышалар. Чемпионат 16 яшьтән алып 22 яшькә кадәр катнашучылар өчен барлыгы 91 компетенциядән тора, шулай да “Ворлдскилсс Юниор”  юнәлешенең 23 компетенциясе буенча 14-16 яшьтәге балалар катнаша. Бу мәйданчыкларда 945 кеше катнаша, аларны 837 эксперт бәяли. Бүген чемпионатның тантаналы ачылуы булган.

Республика территориясендә күлләрдә, буаларда, акрын агымлы сулыкларда түбән һава температурасы рәтләнү аркасында боз барлыкка килүе күренә. Шул ук вакытта рәтләнгән һава температурасы нык, имин боз капламы барлыкка килер өчен җитми. Муниципаль районнарда нечкә бозга чыгу белән бәйле һәлакәтләр профилактикасы максаты белән һәр көн күчмә патруль төркемнәре эшләр үткәрә. 2017-2018 елларның кыш вакытында Татарстан Республикасында 4 боз кичү тикшерүе планлаштырылган.

Узган тәүлектә янгын сүндерү бүлекчәләре чакыру буенча 38 тапкыр ярдәмгә чыккан. Шул исәптән чүп-чарны сүндерергә 4 тапкыр, ялган чакырулар буенча – 15 тапкыр, кыска ялганыштан – 2 тапкыр, ризыкның көю аркасында – 1 тапкыр, башка хезмәтләр белән эшләү – 6 тапкыр. Республикада  8 янгын очрагы теркәлгән. Күпфатирлы йортларда – 2 янгын, шәхси йортта – 2 янгын, бакча йортында – 1 янгын, мунчада – 2 янгын, башка объектларда – 1 янгын.