ноябрь, 2017 ел
җомга

Татарстан Республикасының Х нчы ачык чемпионаты Русия гамәли янгын сүндерү спортның 80 еллыгын бәйрәм итү белән тантана рәвешендә тәмамланды. Түбән Кама егетләре һәм кызлары җиңүче булдылар. Татарстан Республикасы буенча Русия ГТХМ Баш идарәсенең башлыгы – Татарстан Гражданнар оборонасы эшләре һәм гадәттән тыш хәлләр министры Рафис Хәбибуллин бәйрәм кунаклары һәм катнашучылары белән исәнләште.

Очып китү алдыннан Татарстан Республикасы буенча РФ ГТХМ ГИМС Үзәгендә Казандагы һастаханәгә зыян күрүчене алып бару өчен Ми-8 вертолётына медицина модулен куйдылар. Очу гамәлдәге режимда үтте. Кыз Казан шәһәренең Балалар район клиника һастаханәсенә яткырылган. Хәле авыр. Зыян күрүчене вертолёттан реанимобильгә күчергән вакытта вертолет утыру урынында Русия ГТХМ психологлары кизү торды.

Русия гамәли янгын сүндерү спортының 80 еллыгына оештырылган юбилей ярышларына бөтен республиканың иң яхшы яшь спортчылар, шулай да Мари Ил, Чуашстан Республикасы һәм Сембер өлкәсеннән кунаклар җыелган. Спортчылар белән Татарстан Республикасы буенча Русия ГТХМ Баш идарәсенең беренче урынбасары Таһир Кәримуллин исәнләште. Ярышлар үзләре бер көн элек башланган иде, егетләр һәм кызлар өч яшь төркемендә 100 метрлык киртәле юлны үтүдә ярыштылар. Бүген яшь гамәлчеләр өйрәгү манарасының тәрәзәсенә штурм баскычы белән менәчәк.

17 ноябрьдә янгын сүндерүчеләрнең һәм коткаручыларның һөнәри спорт төренең юбилее хөрмәтенә Татарстан Республикасы буенча Русия ГТХМ Баш идарәсенең спорт манежында Русия гамәли янгын сүндерү спортның 80 еллыгына багышланган тантана үтәчәк. Бәйрәм программасына гамәли янгын сүндерү спорт һәм динамо спорты хәрәкәте ветераннарын бүләкләү, шулай да гамәлдәге спортчыларны – Русия Чемпионатының бронза медалләрен җиңгән  Татарстан Республикасының җыелма төркеменең әгъзаларын хөрмәтләү керде. Ә бәйрәмнең төп вакыйгасы “2017 елның иң яхшы спортчысы” исеменә өйрәнү манарасының 4 нче катына штурм баскычы белән менү буенча республиканың иң көчле гамәлчеләрнең финал йөгерүе булды.

Чарада Татарстан Республикасы Премьер-министры Алексей Песошин, ТР хезмәт, эш белән тәэмин итү һәм социаль яклау министры Эльмира Зарипова, ТР транспорт һәм юл хуҗалыгы министры Ленар Сафин, һәлак булганнарның туганнары һәм дуслары катнаштылар. Митинг аэропортның мемориаль комплексның җирендә үтте. Матәм чараларда катнашучыларга психология ярдәмен күрсәтер өчен Татарстан Республикасы буенча Русия ГТХМ Баш идарәсенең психологлары, шулай да ТР Сәламәтлек саклау министрлыгының һәм ТР хезмәт, эш белән тәэмин итү һәм социаль яклау министрлыгының психологлары кизү тордылар.

Узган тәүлектә янгын сүндерү бүлекчәләре чакыру буенча 51 тапкыр ярдәмгә чыккан. Шул исәптән чүп-чарны сүндерергә 7 тапкыр, ялган чакырулар буенча – 14 тапкыр, кыска ялганыштан – 1 тапкыр, ризыкның көю аркасында – 0 тапкыр, башка хезмәтләр белән эшләү – 19 тапкыр. Республикада  6 янгын очрагы теркәлгән. Торак секторда – 1 янгын.