ноябрь, 2017 ел
шимбә

Удмурт Республикасында булган фаҗигале вакыйгалар аркасында Татарстан Республикасы буенча Русия ГТХМ Баш идарәсе өйдә газ әсбапларын куллану кагыйдәләре турында искә төшерә. Ашыгыч чакырулар, янгыннар һәм исле газ белән агулану һәлакәтләре өлешенең күбесе турыдан-туры өйдә газны куллану кагыйдәләрен үтәмәү белән генз бәйле түгел, ә газ җиһазын (газ колонкаларын, казаннарны, плитәләрне) мөстәкыйль рәвештә алыштыру, урнаштыру һәм көйләү белән дә бәйле.

Узган тәүлектә янгын сүндерү бүлекчәләре чакыру буенча 48 тапкыр ярдәмгә чыккан. Шул исәптән чүп-чарны сүндерергә 4 тапкыр, ялган чакырулар буенча – 24 тапкыр, кыска ялганыштан – 2 тапкыр, ризыкның көю аркасында – 2 тапкыр, башка хезмәтләр белән эшләү – 11 тапкыр. Республикада  1 янгын очрагы теркәлгән.  Каралтыда – 1 янгын.